Dodana: 5 lipiec 2013 09:59

Zmodyfikowana: 5 lipiec 2013 09:59

Kolno

„Działo się” w Kolnie

Wystawą „Działo się” Pani Małgorzaty Józefowicz  w Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu  22 lipca 2013 r. rozpoczęły  się w Kolnie warsztaty Street Artowe prowadzone przez autorkę prac w ramach projektu „Patrz – Człowiek!”.

Małgorzata Józefowicz CHUDA - urodzona w 1986 roku w Białymstoku, jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (specjalizacja grafika warsztatowa). Dyplom wykonała w 2011 roku w pracowni litografii. Brała udział w wielu wystawach w kraju i za granicą m.in. Międzynarodowej wystawie „FREEGENERATION” w Nowym Orleanie. Laureatka wielu nagród. W 2012 zdobyła 3 miejsce na Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach. Obecnie mieszka i tworzy w Białymstoku. Zajmuje się grafiką warsztatową, malarstwem i rysunkiem.)

Wernisaż połączony był z prezentacją slajdów  prac  street-artowych realizowanych w Polsce i na świecie oraz dyskusją i rozmowami o tematyce warsztatów. Zgromadzona publiczność  miała również okazję wysłuchać jednego z kolneńskich zespołów  hip-hopowych.

23 lipca od godz. 10.00  - chętni od 3 do 100 lat rozpoczęli  prace plastyczne, dzięki którym  wypełni się  hasło – „wymalujmy Kolno”.

Są już pierwsze efekty warsztatów plastycznych prowadzonych w Kolnie przez Panią Małgorzatę Józefowicz. Zaczęło się od wycinanek, przy których pracowały dzieci, młodzież, dorośli, m.in z Warsztatów Terapii Zajęciowej. Przygotowane materiały przeniesione zostały na ściany garażu.
Ale to dopiero początek. Za kilka dni zobaczymy naprawdę „wymalowane” Kolno.

************************************************

W poniedziałek 29 lipca o godz. 17.00 odbędzie się podsumowanie działań plastycznych prowadzonych przez Małgorzatę Józefowicz.

Po podsumowaniu zapraszamy wszystkich chętnych na wieczór z filmami etnograficznymi, który poprowadzi Julita Charytoniuk. W programie m.in. filmy „Takich pieśni sobie szukam” (2008 r.) w reż. Jagny Knittel opowiadający o wiejskich artystach z Polesia Zachodniego (Ukraina), „Archaiczne pieśni wołoczebne” (2013 r.) traktujący o „konopielkach” - pradawnych, pieśniach śpiewanych podczas Wielkiej Nocy na Podlasiu i próbie ożywiania zapomnianego zwyczaju poprzez zachęcenie młodzieży (płci męskiej) do udziału w warsztatach śpiewu prowadzonych przez wiejskich wykonawców oraz relacja z warsztatów „Pieśni północnego Podlasia”, które prowadziły śpiewaczki ze wsi Kożyno i Malinniki w 2012 roku.
Materiały filmowe będą punktem wyjścia do rozmowy o otaczającym nas niematerialnym dziedzictwie – przekazywanych z pokolenia na pokolenie umiejętnościach, wierzeniach, tradycjach oraz wstępem do wspólnego wyjazdu w teren i udziału w warsztatach tradycyjnego śpiewu.


30 lipca (wtorek) przed południem chętni mogą wziąć udział w wyjeździe terenowym. Zdobyte nagrania (pieśni) zostaną włączone do warsztatowego repertuaru.
Prosimy o zabranie ze sobą dyktafonu lub telefonu komórkowego.

We wtorek 30 lipca po południu oraz we środę 31 lipca odbędą się warsztaty śpiewu.

Zapraszamy osoby początkujące i zaawansowane na przygodę z pieśniami tradycyjnymi z różnych regionów Polski !!!

*************************************************

W poniedziałek 29 lipca o godz. 17.00 odbyło się podsumowanie działań plastycznych prowadzonych przez Małgorzatę Józefowicz.
Po podsumowaniu zorganizowano wieczór z filmami etnograficznymi, który poprowadziła Julita Charytoniuk. W programie znalazły się m.in. filmy: „Takich pieśni sobie szukam” (2008 r.) w reż. Jagny Knittel opowiadający o wiejskich artystach z Polesia Zachodniego (Ukraina), „Archaiczne pieśni wołoczebne” (2013 r.) traktujący o „konopielkach” - pradawnych, pieśniach śpiewanych podczas Wielkiej Nocy na Podlasiu i próbie ożywiania zapomnianego zwyczaju poprzez zachęcenie młodzieży (płci męskiej) do udziału w warsztatach śpiewu prowadzonych przez wiejskich wykonawców oraz relacja z projektu „Warsztaty pieśni północnego Podlasia” (2012 r.), które prowadziły śpiewaczki ze wsi Kożyno i Malinniki.
Materiały filmowe były punktem wyjścia do rozmowy o niematerialnym dziedzictwie – przekazywanych z pokolenia na pokolenie umiejętnościach, wierzeniach, tradycjach oraz wstępem do udziału w warsztatach tradycyjnego śpiewu.
Kolnianie chętnie zadawali pytania, żywo komentowali poszczególne filmowe kadry i dyskutowali. Jan Bućko opowiadał o „włóczennym” - wiosennym kolędowaniu zapamiętanym z młodych lat.
Starszym mieszkańcom Kolna najbardziej przypadł do gustu film o Polesiu, znaleźli w nim analogie do swojego dzieciństwa spędzonego na podkolneńskich (i nie tylko) wsiach, wśród podmokłych łąk i lasów - krajobrazów przypominających poleskie. 

Linki:
„Takich pieśni sobie szukam”:  http://www.youtube.com/watch?v=3f0SzgF3nfQ
„Warsztaty pieśni północnego Podlasia”: http://www.youtube.com/watch?v=ZpGMAEIiSE4

*********************************************

30 i 31 lipca (wtorek, środa) przed południem odbyły się warsztaty pieśni tradycyjnych (tzw. białego śpiewu). Wzięło w nich udział kilkanaście osób, m.in. członkinie zespołu „Kolneńskie dziewczyny”. Grupa warsztatowa uczyła się pieśni jedno- i dwugłosowych z Podlasia, Suwalszczyzny oraz Kurpi.

Warsztaty poprzedziły dwa wyjazdy terenowe do wsi Nowa Ruda. Dzięki pomocy Pani Honoraty Ruszczyk dotarliśmy do pań z zespołu śpiewaczego i nagraliśmy kilkanaście kurpiowskich pieśni. Warsztatowicze poznają kilka z nich na zajęciach sierpniowych.

Kolejne spotkanie z pieśniami ludowymi odbędzie się w dniach 26-27 sierpnia.
19 sierpnia, g.18.00 - spotkanie z zespołem śpiewaczym „Zabielanki”.
 

 

30-31 lipca oraz 26-27 sierpnia odbyły się warsztaty pieśni tradycyjnych (tzw. białego śpiewu). Wzięło w nich udział kilkanaście osób, m.in. członkinie zespołu „Kolneńskie dziewczyny”. Grupa warsztatowa uczyła się pieśni jedno- i dwugłosowych z Podlasia, Suwalszczyzny oraz Kurpi.  
Podczas zajęć 27 sierpnia pojawili się goście – zespół  śpiewaczy „Zabielanki”. Panie śpiewały i uczyły warsztatowiczów weselnych i lirycznych pieśni ze swojego repertuaru.  Uczestnicy zajęć, w ramach rewanżu, pochwalili się znajomością kilku pieśni. Dodatkowo zespół „Kolneńskie dziewczyny” wykonał swoje utwory.  Pomysł na wspólne śpiewanie doskonale się sprawdził,  dlatego spotkanie na pewno zostanie powtórzone.
27 sierpnia odbyły się również zajęcia muzyczno –plastyczne z najmłodszymi. Podczas spotkania dzieci poznały pieśń „Stworzono je koza” (http://www.youtube.com/watch?v=VjbZVTa1Yqc), do której wykonały ilustracje.

Warsztaty pieśni tradycyjnych poprzedziły dwa wyjazdy terenowe do wsi Nowa Ruda. Dzięki pomocy Pani Honoraty Ruszczyk dotarliśmy do pań z zespołu śpiewaczego i nagraliśmy kilkanaście kurpiowskich pieśni. Warsztatowicze zapoznali się z nimi na zajęciach sierpniowych.

Ostatnie zajęcia śpiewacze odbędą się 12 września (czwartek) o godz. 16.00.

NA ZAKOŃCZENIE PROJEKTU "PATRZ - CZŁOWIEK" W KOLNIE ZAPRASZAMY 13 WRZEŚNIA (PIĄTEK) O GODZINIE 15.00


Zapraszamy na zakończenie projektu „Patrz Człowiek” - 13 września (piątek).  Zbiórka pod KOKiS-em o godz. 15.00

W programie:

- muzyczny spacer na "Kaczy dołek" - jedną z najstarszych dzielnic Kolna i obejrzenie  "wycinanek" zrobionych od szablonu, które powstały w ramach  warsztatów streetatowych, które odbyły się w KOKIS w lipcu

- wykonanie szablonów

- mini koncert pieśni tradycyjnych

- podsumowanie projektu - pokaz zdjęć z warsztatów streetartowych i warsztatów śpiewu

 

 Film - z podsumowanie warsztatów prowadzonych przez Małgorzatę Józefowicz i Julitę Charytoniuk w ramach projektu PATRZ - CZŁOWIEK! w Kolnie

http://www.youtube.com/watch?v=66titVsIru8#t=130

facebook