Dodana: 28 wrzesień 2015 10:28

Zmodyfikowana: 28 wrzesień 2015 10:28

Z okazji jubileuszu 65-lecia mury łomżyńskiej Wety ożyły niecodziennym gwarem i radością

Ze wszystkich zakątków Polski i świata dotarli absolwenci, nauczyciele oraz przyjaciele Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży, aby wspólnie świętować ważny jubileusz – 65-lecie istnienia Szkoły.

Ilustracja do artykułu weta.jpg

Uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, której przewodniczył J. E. Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek. W wygłoszonej homilii podkreślał jak ważne jest kultywowanie przeszłości w tak trudnych czasach jak dzisiejsze. Tuż potem odbył się przemarsz absolwentów, nauczycieli, przyjaciół szkoły, obecnej kadry pedagogicznej i uczniów ulicami Łomży do szkoły. Pochodowi przewodzili ułani na koniach oraz bryczki, w których jechali absolwenci i  uczniowie ubrani w stroje kurpiowskie z transparentem "65 lat Wety".

157 absolwentów przywitanych zostało przez dyrekcję szkoły tradycyjnie chlebem i solą. Wówczas rozpoczęła się część oficjalna na sali gimnastycznej. A po niej spotkania w klasach. Wśród okrzyków radości, zdziwienia pojawiły się łzy i wzruszenie. Absolwenci z rozrzewnieniem wspominali dawne lata spędzone w szkolnej ławie przy Stacha Konwy 11. W Izbie Pamięci Narodowej w kronikach odnajdywali swe zdjęcia. Pan Franciszek, który uczył się w Wecie w latach pięćdziesiątych, natrafił na zdjęcie swojej wychowawczyni p. Heleny Bielickiej. Wspominał, jak angażował się w pracę biblioteki szkolnej pod skrzydłami nauczycielki. A dzięki jej serdeczności i umiejętności pracy z uczniami, ciepło myśli o  tych trudnych czasach powojennych. Starsi i młodsi absolwenci, tak licznie przybyli, z zainteresowaniem obserwowali jak zmieniła się szkoła. Wyjątkowo zgrana klasa I m z lat 1994-1998 odwiedziła swą dawną wychowawczynię p. Grażynę Mieczkowską w sali chemicznej. Gdy usiedli w swoich ławkach, poprosili panią profesor o jeszcze jedna lekcję wychowawczą.

Wśród absolwentów pojawili się znamienici lekarze weterynarii, politycy, biznesmeni, wykładowcy uczelni wyższych, wspaniali ojcowie i dziadkowie. Rozpoznawali swe twarze na tablach, ponownie wspominali tych, którzy już odeszli, zapalając znicze na łomżyńskim cmentarzu. Część artystyczną uroczystości uświetniły występy gości – grupa wokalna Magdy Sinoff, absolwentów – Wojciech Samordak z córką Jerzy Sęk i Michał Sawicki oraz śpiew obecnych uczniów Wety.

Była to wyśmienita okazja do nawiązania i podtrzymania więzi, które być może zatarł czas. Do zobaczenia za kolejne 5 lat!

IV Zjazd Absolwentów uświetniły także otwarcie nowego boiska, odsłonięcie tablicy pamiątkowej i wspólne zdjęcie na patio szkoły.

tekst i fot: ZSWiO nr 7

facebook