Dodana: 15 kwiecień 2015 09:35

Zmodyfikowana: 15 kwiecień 2015 09:35

Studenci pomogli uczniom Finał Akademii Maturzysty i Akademii Gimnazjalisty na UwB

Od antyku po literaturę współczesną, a oprócz tego historia i wiedza o społeczeństwie oraz język angielski. Taką solidną porcję materiału z kilku przedmiotów omówili z uczniami szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych studenci oraz doktoranci Uniwersytetu w Białymstoku w ramach Akademii Maturzysty i Akademii Gimnazjalisty. 17 kwietnia autorzy i uczestnicy zajęć podsumują projekty.

Edukacyjne spotkania rozpoczęły się w październiku 2014 r. W obu akademiach wzięło udział w sumie 70 uczniów. Mieli łącznie około 180 godzin lekcyjnych zajęć – z języka polskiego, historii, WOS-u oraz angielskiego. 
Pomysłodawcami Akademii Maturzysty i Akademii Gimnazjalisty są studenci z dwóch kół naukowych działających na Wydziale Filologicznym UwB: Koła Naukowego Klub Humanistów i Koła Naukowego Edytorów „Asterysk”. Do współpracy zaprosili studentów i doktorantów z Wydziału Historyczno-Socjologicznego. Żaków wspierali też pracownicy naukowi uniwersytetu. 

Podczas uroczystego finału projektów, który odbędzie się sali audytoryjnej Biblioteki Uniwersyteckiej, uczestnicy obu akademii odbiorą dyplomy i upominki, a maturzyści także przygotowaną przez studentów publikację Matura ustna. Arkusze z języka polskiego. Druk materiałów maturalnych sfinansowano dzięki wsparciu Dziekana Wydziału Filologicznego UwB – prof. Bogusława Nowowiejskiego oraz Parlamentu Studentów UwB. Finał zamknie krótki gościnny wykład dr. Marka Kochanowskiego z IFP UwB, który opowie o Komiksach i sztuce.
Oprócz uczniów na spotkanie zostali zaproszeni m.in. ich rodzice, a także wszyscy studenci i doktoranci prowadzący zajęcia. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty.

facebook