Dodana: 19 maj 2015 13:57

Zmodyfikowana: 19 maj 2015 14:00

Jaka ta nauka fascynująca! XIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki wystartował

Ponad 430 wydarzeń, spotkań i eksperymentów naukowych, 12 uczelni z Podlaskiego i 11 dni nieprzerwanego kontaktu z nauką. Rozpoczął się XIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. - Będziemy eksperymentowac, będzie można dotykać naszych maszyn. I niech nikt się nie przejmuje, że coś się może zepsuć. Jak się coś psuje to wtedy też się uczymy - zachęcał do udziału w Festiwalu Nauki prof. dr hab. inż. Jan Dorosz z Politechniki Białostockiej i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Ilustracja do artykułu Festiwal_zarowa.jpg

- Z każdym rokiem nasz festiwal się rorasta i jest coraz ciekawszy. Szczególnie zapraszam na 20 maja kiedy to festiwal we władanie obejmą trzy wydziału Uniwersytetu Medycznego - podkreślała prof. dr hab. Elżbieta Skrzydlewska z UM w Białymstoku.

Uniwersytet Medyczny w tym roku zresztą świętuje 65 lecie istnienia. Ale 2015 to tez powód do dumy i Uniwersytetu w Białymstoku, który w tym roku wkracza już w pełnoletność, bo mija właśnie 18 lat od jego założenia.

- W związku z tym mamy inny program niż zwykle i organizujemy m.in. popołudniowo-wieczorną imprezę zakończoną koncertem. W sumie UwB przygotował prawie 150 imprez - podkreśla dr hab. Zbigniew Kaźmierczak. - Tematyka naszych spotkań będzie przeróżna: od nowych technologii, smartfonów, po DNA, symulacje rozpraw karnych i... paradoksy w matematyce. W piątek 22 maja zapraszamy do zwiedzania Kampusu.

Ta 13. edycja zapowiada się z pewnością fascynująco. Podlascy uczeni wspólnymi siłami będą nas przekonywać (i to chyba na wszelkie możłiwe sposoby) jak ciekawa i pasjonująca może być nauka. Organizatorzy przygotowują ponad 430 imprez popularyzujących naukę i sztukę oraz tradycyjny (bo kolejny, choć w formie nietradycyjny) wspólny piknik naukowy w centrum Białegostoku – Dzień Akademicki. W ramach Dnia Akademickiego odbędzie się 40 wydarzeń.

Festiwal zaplanowany został w dniach 19-30 maja 2015 roku. Dzień Akademicki na Rynku Kościuszki – 24 maja 2015 roku.

Festiwal to wykłady i prezentacje, wystawy i warsztaty, koncerty i pokazy. Osoby, które poprowadzą spotkania to reprezentanci bardzo różnych dziedzin: nauk technicznych, ścisłych, medycznych, humanistycznych czy ekonomicznych oraz świata sztuki. Łączy ich jedno – pasja do nauki i sztuki.

W tym roku koordynatorem projektu jest Politechnika Białostocka. Rozszerzono też dotychczasową formułę. Chęć udziału w Festiwalu zgłosiła Wyższa Szkoła Agrobiznesu z Łomży. Swoje propozycje imprez przedstawił również Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Festiwalowe imprezy toczyć się będą nie tylko w Białymstoku, ale także w Łomży, Wilnie, Hajnówce, Choroszczy i Kleosinie.

Już funkcjonuje  strona internetowa tegorocznego wydarzenia: http://festiwal.pb.edu.pl/. Tam można znaleźć propozycje przygotowane przez poszczególne uczelnie i dokładne kalendarium imprez. Na wiele wydarzeń wymagana jest specjalna rejestracja i wcześniejsze zgłoszenia.


Wydany został także specjalny informator, który rozsyłany jest przede wszystkim do podlaskich szkół.  

Rok 2015 jest Międzynarodowym Rokiem Światła, stąd XIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki odbywać się będzie pod hasłem „Świet(l)na inspiracja”.

Inauguracja XIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki odbędzie się 19 maja na Wydziale Elektrycznym PB (godz. 12:00). Wykład inauguracyjny wygłosi dr hab. inż. Maciej Zajkowski (pt. Świetlna inspiracja”). Inaugurację uświetni koncert Chóru Politechniki Białostockiej pod dyrekcją prof. Wioletty Miłkowskiej. Towarzyszyć uroczystości będzie także specjalnie na tę okazję przygotowana wystawa fotografii dr. inż. Pawła Tadejki (Wydział Informatyki PB) zatytułowana „Energia z natury”.

Kalendarium wg organizatorów:
19 maja – Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku
20 maja – Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
21 maja – Uniwersytet w Białymstoku
22 maja – Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku, Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku, Wyższa Szkoła Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku i Uniwersytet w Białymstoku
23 maja – Białostocki Park Naukowo-Technologiczny
25 maja - Uniwersytet w Białymstoku, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku, Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku
26 maja- Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Białymstoku im. Stanisława Staszica, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku
27 maja - Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku
28 maja - Uniwersytet w Białymstoku, Wyższa szkoła Agrobiznesu w Łomży, Politechnika Białostocka
29 maja -  Uniwersytet w Białymstoku, Wyższa szkoła Agrobiznesu w Łomży, Politechnika Białostocka
30 maja - Uniwersytet w Białymstoku, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku

facebook