Dodana: 11 czerwiec 2021 13:15

Zmodyfikowana: 11 czerwiec 2021 14:10

Wystawa "Pionierki. Kobiety w edukacji i nauce"

Wybitne, aktywne, z wielkimi zasługami dla rozwoju różnych sfer życia, zwłaszcza dla edukacji i nauki. 20 sylwetek takich kobiet można od piątku (11.06) oglądać na zdjęciach prezentowanych na dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku. Wystawa będzie eksponowana do końca sierpnia. Jej organizację wsparło Województwo Podlaskie.

Pionierki - wystawa

Wśród kobiet, których sylwetki zostały przedstawione na wystawie, jest Anna Staniszewska z Suwałk. Aktywnie pisząca do „Tygodnika Suwalskiego” od 1907 r., polska inteligentka, współzałożycielka w Suwałkach oddziału Stowarzyszenia Równouprawnienia Kobiet. Pojawiła się również Irena Białówna – lekarka, nauczyciel akademicki, a po II wojnie światowej ordynator oddziału dziecięcego Szpitala im. J. Śniadeckiego w Białymstoku.

- Jest to wystawa poświęcona wybitnym kobietom związanym z edukacją i nauką. Miejsce nie jest przypadkowe, dlatego, że będą prezentowane również kobiety związane z medycyną, z farmacją oraz z innymi naukami, które są eksponowane w Białymstoku, jesteśmy również przy pałacu Branickich, a Izabela Branicka jest ikoną wśród pionierek - mówiła prof. Małgorzata Dajnowicz, kierownik Zakładu Historii Kultury, Myśli i Ruchów Społecznych Uniwersytetu w Białymstoku oraz prezes Instytutu Studiów Kobiecych, który jest organizatorem wystawy.

Taką ikoną jest także Ewelina Pepłowska, posłanka na Sejm II RP, związana z łomżyńskim środowiskiem Stronnictwa Narodowego, której sylwetka została przedstawiona na wystawie.

- Ideą wystawy jest popularyzacja wiedzy i historii na temat kobiet, które przyczyniły się do rozwoju tych obszarów w Polsce, ale i na świecie. Jeszcze 150 lat temu to nie było takie oczywiste, że kobiety mogą zdobywać edukacje i rozwijać się naukowo i intelektualnie w obszarach swoich ambicji – podkreśliła Patrycja Dajnowicz, współtwórczyni wystawy.

Wystawie towarzyszy cykl prelekcji. Szczegółowy harmonogram znajduje się w załączniku.

Paulina Tołcz
fot.: Cezary Rutkowski

Pliki do pobrania

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook