Dodana: 20 marzec 2020 11:34

Zmodyfikowana: 22 marzec 2020 07:45

21 marca - pierwszy dzień wiosny

Bez topienia marzanny, bez rzeszy poprzebieranych dzieciaków na ulicach – tegoroczna kalendarzowa wiosna rozpocznie się (z wiadomych powodów ) inaczej niż tradycja uczniowska nakazuje – ale rozpocznie się!!! Już w sobotę (21.03) przypada pierwszy pełny dzień najradośniejszej pory roku.

Ilustracja do artykułu Wiosenne ujęcia (12 of 22).jpg

Kalendarzowy i astronomiczny początek wiosny

Początek wiosny kalendarzowej ma swą stała datę i przypada 21 marca. Natomiast wiosna astronomiczna może zaczynać się 20 lub 21 marca. W tym roku przypada w piatek (20.03) Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 21 marca a 22 czerwca.

Topienie marzanny i dzień wagarowicza

Jednym ze zwyczajów witania wiosny jest sięgająca prasłowiańskich czasów tradycja topienia marzanny – kukły symbolizującej śmierć. Miało to odpędzić zimę i przywołać wiosnę. Z czasem obrzęd przybrał formę zabawy, w której ochoczo biorą udział dzieci, młodzież i dorośli.
Innym, współczesnym zwyczajem witania wiosny jest nieforomalne uczniowskie święto – Dzień Wagarowicza. 21 marca uczniowie uciekają z lekcji i często, w najdziwniejszych przebraniach spacerują po mieście. Ten zwyczaj część władz szkolnych próbuje ograniczyć lub na swój sposób zalegalizować wagary poprzez organizację imprez szkolnych (i pozaszkolnych) oraz okolicznościowych wyjść.

 

W tym roku pierwszy dzień wiosny powitamy jednak bez tradycyjnych zabaw. W związku z sytuacją epidemiczną najbezpieczniejszym miejscem dla nas wszystkich są nasze domy.
A wiosna i tak przyjdzie!

oprac.Aneta Kursa

facebook