Dodana: 13 październik 2021 13:37

Zmodyfikowana: 22 październik 2021 13:17

Zwyciężyła pasja i rozwój. Właściciele „Pasieki u Alfreda” podlaskimi pszczelarzami roku!

Pszczelarstwo to nie tylko hobby, ale też kultywowanie tradycji, która jest czymś pięknym, co warto pielęgnować i o co warto dbać – mówiła Katarzyna Judycka, która wraz ze swoim ojcem, Alfredem Judyckim, zajęła pierwsze miejsce w konkursie „Pszczelarz Roku Województwa Podlaskiego”. W środę, 13 października, w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym w Białymstoku odbyło się ogłoszenie laureatów. Nagrody zwycięzcom wręczył Stanisław Derehajło, wicemarszałek województwa.

Marszałek Derehajło wręcza puchar zwycięzcy.

Pszczelarz roku Alfred Judycki przygodę z ulami rozpoczął 30 lat temu. Choć czasem jest ciężko, nie narzeka, bo kocha to, co robi.

– Przy pszczołach jest bardzo dużo pracy, ale trzeba to lubić i wtedy robi się lekko – opowiadał właściciel Pasieki u Alfreda.

To firma rodzinna, bo na co dzień współpracuje z nim córka Katarzyna. Jak przyznała, opieka nad pszczołami to jej pasja.

– Fizycznie jest ciężko, aczkolwiek samo otoczenie, dźwięk pszczół, zapach unoszący się nad polami  to wszystko rekompensuje i ładuje dodatkową energię – zapewniała.

Drugie miejsce ex aequo zajęli: Wojciech Tryzna i Mirosław Popow. Na trzecim uplasował się Mariusz Wiszniewski. Komisja konkursowa przy ocenie brała pod uwagę m.in. kompetencje pszczelarskie i technikę hodowli.

KONKURS PSZCZOLY 13.10.2021-35.jpg

W trosce o przyrodę w regionie

Konkurs „Pszczelarz Roku Województwa Podlaskiego” zorganizowany został przez Samorząd Województwa Podlaskiego po raz pierwszy i jest jednym z działań Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w obszarze pszczelarstwa.

– O pszczołach wiemy już dużo, a ten konkurs miał pokazać sylwetki pszczelarzy – dlaczego wybrali taki zawód, co ich do tego motywowało i co się będzie działo z ich pasiekami w przyszłości – wyjaśniał Stanisław Derehajło. – Na pewno jest to ciekawa propozycja dla młodych ludzi, którzy szukają swojego miejsca na rynku pracy – dodał wicemarszałek.

Pszczelarskie zmagania to kolejna już inicjatywa samorządu województwa we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym. Zwrócił na to uwagę prof. Piotr Zieliński, dziekan Wydziału Biologii UwB.

– Każde działanie, które zmierza do podniesienia bioróżnorodności, do dbania o środowisko i przyrodę województwa będzie mocno wspierane przez naszą jednostkę – zapowiedział dziekan. – Bardzo się cieszę z tej współpracy.

Praca pełna pasji

Z kolei Andrzej Pleszuk, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich i członek komisji konkursowej, przyznał, że wyłonienie zwycięzcy nie było łatwym zadaniem.

– Cieszę się niezmiernie, że mogliśmy wizytować gospodarstwa tak znamienitych pszczelarzy – mówił podczas ogłoszenia wyników. – Każde miejsce, które zwiedziliśmy, tworzy pewną historię – zarówno osób, jak i pasji.

Rozstrzygnięciu konkursu towarzyszyło otwarcie wystawy „Bees and flowers” – nowatorskiego przedsięwzięcia Fundacji Apikultura, z którą Samorząd Województwa Podlaskiego nawiązał współpracę. Składające się na ekspozycję fotografie prezentują niesamowity świat miododajnych roślin, skomponowany w delikatne kompozycje. Stylistyka wystawy utrzymana jest w konwencji pełnego i żywego koloru. Można  ją będzie oglądać do końca grudnia br. na terenie Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

W środowym spotkaniu uczestniczyli m.in. dr hab. Ada Wróblewska – Prodziekan ds. Rozwoju Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku; Andrzej Czerniawski – Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii; Wojciech Mojkowski – dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Henryk Dębowski  wicedyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Wiesław Mikucki – kierownik Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego.


Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krzysztof Łapiński i PODR

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook