Dodana: 7 grudzień 2018 12:18

Zmodyfikowana: 7 grudzień 2018 12:18

Zakończył się projekt z zakresu edukacji - czytelniczo medialnej pt.: „literaTOUR 2018 – podróż do wnętrza opowieści”

Przez kilka ostatnich miesięcy szesnaścioro uczestników w wieku od 10 do 15 lat w nietuzinkowy, nowoczesny sposób promowało czytelnictwo - zarówno starsze powieści, jak i nowości wydawnicze. Pomysłodawcą cyklu zajęć wokół literatury była Gminna Biblioteka Publiczna w Juchnowcu Kościelnym, a głównym partnerem Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kleosinie. Do współpracy organizatorzy zaprosili instruktorów ze stowarzyszeń hobbystycznych, działających na terenie regionu podlaskiego oraz blogerów, na co dzień zajmujących się publikacją recenzji książkowych i wyzwań czytelniczych. Warsztaty dla dzieci przeprowadzili m.in. członkowie Białostockiego Klubu LARP-owego „Żywia” oraz Sylwia Łupińska – autorka strony Nieperfekcyjnie.pl

Ilustracja do artykułu zakończenie2.JPG

Trzeci i ostatni panel zajęć w ramach projektu „literaTOUR 2018 ” rozpoczął się… śpiewająco. O tym, że nawet krótka przyśpiewka może stać się doskonałym przyczynkiem do stworzenia wyjątkowych, autorskich opowieści, uczestnicy przekonali się  podczas warsztatów literackich „Między bajki włożone”, które odbyły się w czwartek, 25. października. Na podstawie piosenek dotyczących Białegostoku, a także całego regionu podlaskiego, które zebrała i opracowała Joanna Kulikowska - Jopich, powstały unikalne legendy, samodzielnie napisane przez kreatywną młodzież. Każdy z uczestników spotkania wylosował piosenkę, która posłużyła mu za podstawę historii miłosnej, fantastycznej bądź z dreszczykiem. Bujna wyobraźnia szybko podsunęła dzieciom wizje z dawnych lat, a uczestnicy dali się im ponieść, sugestywnie opisując zachowanie porywającego dzieci Woropaja, nietuzinkową urodę czarnej damy spod kina Apollo, miłosne niedole praczek, które mają swój pomnik w białostockim parku Planty czy oszałamiające wnętrza nieistniejącego już hotelu Ritz – niegdyś chluby miasta. Warsztaty pokazały jak niewiele trzeba, by z krótkiego refrenu wykrzesać nie tylko iskry, ale wręcz całe ogniska, bijące żarem kuriozalnych opowieści.

Z kolei w dniach 6 - 8 listopada projekt literaTOUR doczekał się własnego bloga! Wszystko za sprawą zaczytanych - zblogowanych uczestników, którzy pod okiem Sylwii Łupińskiej, autorki promującej czytelnictwo za pośrednictwem strony nieperfekcyjnie.pl, wybrali, umeblowali i zapełnili notkami, zdjęciami, a co za tym idzie, także przepięknymi wspomnieniami swój kawałek Internetu. Blog https://literatour2018projekt.blogspot.com/ powstał, by upamiętnić kilkumiesięczną podróż do wnętrza opowieści.  Prace nad stroną przebiegały w kilkuosobowych grupach. Uczestnicy podzieleni zostali na 3 zespoły, a każdy z nich miał do wykonania wiele odpowiedzialnych zadań, od wyboru szablonu, po kolorystykę czcionki, zaprojektowanie układu, uzupełnienie zakładek i zapełnienie bloga treścią oraz tematycznymi galeriami zdjęć. Na blogu udostępnione zostały wszystkie materiały związane z działalnością jego uczestników na rzecz promocji czytelnictwa – w tym szesnaście wyjątkowych plakatów promujących czytelnictwo z uczestniczkami projektu literaTOUR 2018. Każda z dziewcząt reprezentuje bohaterkę wybranej książki, zdradzając przy okazji drobną ciekawostkę na temat fabuły - a wszystko po to, by zachęcić do jej przeczytania. To jednak nie koniec niespodzianek. Na blogu znajduje się także kalendarz „Zaczytany rok 2019” do pobrania w wersji pdf oraz wiele innych atrakcji - szczegółowe informacje na temat przebiegu projektu i jego głównych założeń, fotorelacje, Karty Postaci czy scenariusz gry LARP-owej. Innymi słowy - jest po co klikać! Serdecznie zachęcamy do odwiedzin. Plakaty w wersji papierowej trafią na szkolno-biblioteczną wystawę, zaś kalendarze powędrują do rąk zainteresowanych użytkowników biblioteki.

"Wszystko, co dobre, szybko się kończy" - słowa te niejeden raz padały ze sceny Białostockiego Teatru Lalek podczas spektaklu „Teatr cieni Ofelii. Okazały się one idealną pointą dnia, w którym po raz ostatni uczestnicy projektu literaTOUR odbyli wspólną podróż do wnętrza opowieści. Mocy wzruszeń dostarczyła nie tylko zgrabna, filozoficzna opowieść o Ofelii i jej walizce pełnej cieni (a przy okazji także o samotności i odchodzeniu), ale i pozostałe punkty programu.  Po spektaklu uczestnicy projektu spotkali się z aktorami i zrobili pamiątkowe zdjęcie! Chwilę później dziewczęta także zadebiutowały na scenie Białostockiego Teatru Lalek – odbierając nagrody za uczestnictwo w projekcie, a upominków było bez liku: kalendarze, plakaty, wymarzone książki, dzienniki, kubki, zakładki magnetyczne i coś na osłodę. Na szczęście po zanurkowaniu do paczek z prezentami refleksyjny nastrój szybko uleciał, ustępując miejsca szerokim uśmiechom. Nie było zresztą czasu na smutki. Powodów do ekscytacji dostarczyła bowiem kolejna z finałowych atrakcji – zwiedzanie Piwnicy Lalek. Przechadzanie się po wnętrzach wypełnionych wiekowymi kukłami i pacynkami z różnych przedstawień zrobiło na uczestnikach spore wrażenie. Finałowy wyjazd zwieńczył obiad w restauracji, podczas którego wspominaliśmy najlepsze momenty ze wspólnych wojaży po literaturze. I tym sposobem 23 listopada uczestnicy projektu dotarli do końca wspólnie pisanej opowieści, a każdy z jej rozdziałów przyniósł wiele przygód i wzruszeń i pięknych wspomnień.

Projekt literaTOUR trwał od ostatniego tygodnia sierpnia do końca listopada 2018 roku w Filii Bibliotecznej w Kleosinie. Jego uczestnicy wzięli udział w szeregu warsztatów, mających na celu poszerzenie literackiej świadomości oraz promocję czytelnictwa i kultury słowa w najbliższym otoczeniu. W trakcie projektu przeprowadzono kilka paneli zajęć, oscylujących wokół storytellingu, teatru improwizacji, narracyjnych gier fabularnych oraz nowoczesnych form promocji książki – młodzież odwiedziła Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu oraz uczestniczyła w warsztatach plastycznych (tworzenie piktogramów), sesjach RPG (gry fabularne), warsztatach literacko-larpowych przygotowujących do improwizowanej gry głównej w skansenie w Jurowcach i w zajęciach „zaczytani – zblogowani”. W trakcie projektu powstały plakaty promujące czytelnictwo, kalendarz „Zaczytany rok 2019” oraz blog www.literatour2018projekt.blogspot.com na którym udostępniono materiały z przebiegu wszystkich warsztatów. Opiekę medialną nad wydarzeniem sprawowały: Gazeta Współczesna, Wrota Podlasia oraz Białystok Online.

Projekt  dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

 

 

facebook