Dodana: 14 czerwiec 2019 14:47

Zmodyfikowana: 14 czerwiec 2019 14:47

Puchar Centralnej Europy Modeli Wodnosamolotów

Kraksy, widowiskowe powietrzne ewolucje, akrobacje, wyścigi, ryk silników i emocje sięgające gwiazd – to wszystko w Starym Dworze nad Zalewem Siemianówka gm. Narewka, pow. hajnowski; woj. Podlaskie, Polska Od 21 do 23 czerwca będzie się tam odbywać „Puchar Centralnej Europy Modeli Wodnosamolotów”. Oficjalne otwarcie imprezy 22 czerwca o godz. 11.00.

Ilustracja do artykułu plakat Ws2019_Narewka_7.jpg

Organizatorami wydarzenia jest Fundację Marszałkowska, władze Gminy Narewka.
Do współorganizacji włączyło się wielu partnerów m.in. Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej (patrz: www.wodnosamoloty.com)  

Piękno replik (makiety wykonane w skali) zdobiących plażę i podlaskie niebo w konkursie makiet już w piątek  (21.06.2019) w godzinach 12:00 – 17:00. W miarę potrzeb loty konkursowe makiet będą kontynuowane do zachodu słońca.

W sobotę i niedzielę loty konkursowe w wyścigach modeli będą się odbywać w kategoriach
A (modele o masie do 2,5 kg) i B (modele o masie powyżej 2,5 kg).
Organizatorzy zapraszają gości, zawodników, fanów i pasjonatów technicznych nowinek w sportowym, lotniczym wydaniu, na spotkanie z „artystami” - pilotami prezentującymi swoje umiejętności.

 - Spotkamy się podczas pierwszego zestawu  czterech konkursów (z trzech spotkań w tym roku), trzynastej edycji konkursu pt. „Puchar Centralnej Europy Modeli Wodnosamolotów” – informuje  koordynator projektu Arnold Maculewicz.

W tym roku odbędą się trzy spotkania w ramach  rozgrywek pucharowych:
 1) akwen Siemianówka - Stary Dwór gm. Narewka (podsumowanie rozgrywek pucharowych poprzedniej edycji poprzez wręczenie Pucharu zwycięzcy edycji 2018r i początek tegorocznej trzynastej edycji zmagań sportowych);
2) miejsce w negocjacji w centralnej Polsce;
3) akwen Poraj – Jastrząb, gm. Poraj. Podczas tych spotkań zostanie przeprowadzonych osiem konkursów tematycznych całorocznego rankingu.

 Zapowiedzieli się uczestnicy z Polski, Ukrainy, Rosji (Moskwa), Anglii i Białorusi.
Uczestnicy prezentują szeroki wachlarz uprawianych  zawodów i profesji: od pilotów dużych samolotów (LOT), poprzez kapitanów statków, właścicieli firm różnych branż, architektów, lekarzy, dziennikarzy, służby mundurowe, rolników, genialnych techników po studentów, uczniów szkół średnich i podstawowych.

 

Na starcie liczą się: zdolność panowania nad pilotowanym urządzeniem, umiejętność przewidywania i wielotematyczna wiedza teoretyczna i praktyczna.

Zdobywcą na stałe, pierwszego przechodniego pucharu w Pucharze Centralnej Europy Modeli Wodnosamolotów jest student Politechniki Warszawskiej Wydziału Mechanicznego, kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka – mieszkaniec Podlasia  Marcin Janoszuk. Modele pilotuje od pierwszego  Konkursu Modeli Wodnosamolotów.

Wszyscy piloci małego lotnictwa nieustannie ćwiczą umiejętności zapanowania nad żywiołami powietrza i wody.

 Formuła zawodów to techniczno - sportowe zmagania z dziedziny modelarstwa lotniczego, gdzie każdy model jest poważnym projektem technicznym, to "miękkie" wejście w  temat politechnizacji społeczeństwa, w tym w dużej mierze dzieci i młodzieży.
Rywalizacja odbywa się w formie pikniku rodzinnego, który ma służyć integracji rodzinnej i środowiskowej wzmacniającej zainteresowania sportowe zawodników.

Zawody w Starym Dworze są inauguracją rywalizacji roku 2019.
- Rozpoczynamy trzynastą edycję konkursu,  14 lat od czasu podjęcia zespołowego wysiłku rozwoju tej bardzo trudnej dziedziny sportów lotniczych. Przez ten czas impreza ewaluowała i z jednodniowej stała się imprezą trzydniową. – podkreśla Arnold Maculewicz.

Po raz kolejny spotkanie modelarskie zostanie wzbogacone o dzień naukowy pod nazwą „Piknik Naukowy” (21.06.2018 - piątek). To wynik współpracy z Politechniką Białostocką – Wydział Mechaniczny. Temat tegorocznego spotkania: ”Wyważenie a stabilność lotu”. Panele dyskusyjne  zostaną poprowadzone przez kadrę naukową Politechniki Białostockiej.

Organizatorami wydarzenia jest Fundację Marszałkowska, władze Gminy Narewka. 
Do współorganizacji włączyło się wielu partnerów m.in. Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej (patrz: www.wodnosamoloty.com)  

mat.org.
oprac.ak

 

Pliki do pobrania

facebook