Dodana: 13 luty 2019 16:13

Zmodyfikowana: 13 luty 2019 16:19

Kompleksja Lalki. Spotkanie z legendą Białostockiego Teatru Lalek w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

Krzysztof Rau, legendarny aktor, animator, reżyser i wieloletni dyrektor Białostockiego Teatru Lalek był gościem Muzeum im. Alfonsa Karnego w Białymstoku. Spotkanie odbyło się 13 lutego br. jako wydarzenie towarzyszące prezentowanej obecnie w Muzeum wystawie „Kompleksja Lalki”.

Ilustracja do artykułu Krzysztof Rau o teatrze lalek-04.jpg

Wystawa prezentuje fragmenty scenografii i  lalki z 24 spektakli prezentowanych przez BTL, szkołę teatralną, Teatr K3. Większość z nich  to sceniczne „emerytki” – najstarsza ma 65 lat i nosi imię ULA z 1b. Ich autorami są wybitni twórcy teatralni – m.in.  Wiesław Jurkowski , Mikołaj Malesza. Z niektórymi z nich współpracę na rzecz BTL-u  rozpoczął bohater środowego spotkania -  Krzysztof Rau.

Wyjątkowe miejsce

Krzysztof Rau swoją zawodową  przygodę z białostocką sceną rozpoczął w 1961r. Do teatru „Świerszcz” ( dawna nazwa BTL-u) zaprosiła go ówczesna dyrektor instytucji Joanna Piekarska.
To tutaj stawiał pierwsze kroki jako reżyser i dramatopisarz. W 1969 r. został dyrektorem „Świerszcza” i pełnił tę funkcję przez 20 lat. Krzysztof Rau zainicjował m.in. Scenę dla Dorosłych. Współpracował z takimi artystami i twórcami jak m.in. Jan Wilkowski, Adam Kilian, Wiesław Jurkowski, Piotr Tomaszuk, Mikołaj Malesza.
To dzięki jego staraniom w Białymstoku powstał pierwszy w Polsce budynek teatru specjalnie przeznaczany na scenę lalkową Krzysztof Rau jest też twórcą pierwszego w Polsce prawdziwie prywatnego teatru – to właśnie on w 1992 r. założył wędrowną grupę 3/4 Zusno. Ich siedzibą, miejscem spotkań i prób był należący do Rauów dom na Suwalszczyźnie.
- Do dziś jest to dla mnie wyjątkowe miejsce, choć już nie pełni funkcji miejsca prób, a spotkań rodzinnych – mówił podczas spotkania w Muzeum Alfonsa Karnego.

Druga szansa

- Ta wystawa łączy  ze sobą dwa światy: przeszłość z teraźniejszością – podkreśla kustosz wystawy Beata Janowicz -  Przedstawienia teatralne odchodzą w przeszłość, ale raz powołane do życia lalki, postacie teatralne, dekoracje nie giną. One czekają w magazynie na swe drugie życie. I taką szansę dostały właśnie w Muzeum.

Oprócz spotkania z teatralnym twórcą wystawie towarzyszą też zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków i uczniów.
- Na zajęciach dzieci poznają historię teatru lalek, mogą samodzielnie wykonać kukiełkę i animować ją w przedstawieniu – informuje Beata Janowicz.
Warto też przypomnieć, że 23 lutego o godz. 11.00  w siedzibie Muzeum Alfonsa Karnego odbędzie się przedstawienie w wykonaniu studentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku. Będą to trzy etiudy – Marionetka , Kukiełka i Pacynka.

Wystawa objęta jest patronatem wrotapodlasia.pl

ak

facebook