Dodana: 28 sierpień 2019 09:32

Zmodyfikowana: 28 sierpień 2019 09:32

Gmina Nowogród zaprasza na inscenizację walk z 1939 r.

Widowisko odbędzie się w niedzielę, 1 września w okolicy schronu bojowego przy moście w Nowogrodzie. Początek o godz. 14.00 .

Ilustracja do artykułu Inscenizacja_2019_plakat.jpg

Wcześniej, w południe zostanie odprawiona Msza Św. w kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Nowogrodzie. Po wspólnej modlitwie uczestnicy uroczystości śpiewając pieśni patriotyczne wraz z chórem kościelnym przejdą pod odnowiony pomnik "Młodym Bohaterom", który poświęci ksiądz proboszcz Remigiusz Krajewski, a następnie delegacje i zaproszeni goście złożą wiązanki kwiatów.

Inscenizację Walk o Nowogród z 1939 r. dofinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Sponsorem głównym wydarzenia jest Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A.

***
Bitwa pod Nowogrodem miała miejsce 7–10 września 1939 podczas kampanii wrześniowej.
Niemcy po przerzuceniu części wojsk z Pomorza do Prus Wschodnich uderzyli na linię Narwi, której broniła SGO „Narew”. W ramach tej akcji, 8 września Nowogród zaatakowała niemiecka 21 Dywizja Piechoty. Atak ten został odparty przez broniący Nowogrodu III batalion 33 pułk piechoty i kompanię forteczną pod dowództwem kpt. Eugeniusza Kordjaczyńskiego.

Oddziały niemieckie uderzyły na miasto następnego dnia, wsparte tym razem ogniem artylerii. Doszło do zaciętych walk w samym mieście w wyniku których Nowogród został opanowany przez Niemców. Jeszcze tego samego dnia wojska polskie przeprowadziły udany kontratak i odzyskały częściowo miasto. Do kolejnych walk doszło 10 września. Tego dnia pod Nowogród podszedł 42 Pułk Piechoty z zadaniem całkowitego wyparcia Niemców z miasta. W tym czasie Niemcy przeszli do natarcia całą dywizją i przełamali polską obronę pod Szablakiem.
Próba odzyskania Nowogrodu zakończyła się niepowodzeniem.

 

mat.org.
oprac.ak

rys historyczny za wikipedia.pl 

 

facebook