Dodana: 7 styczeń 2016 10:07

Zmodyfikowana: 8 styczeń 2016 08:24

Pierwszy dzień Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego

To jedno z 12 wielkich świąt liturgicznych w cerkwi prawosławnej. W czwartek (7.01) pierwszy dzień Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego.

Ilustracja do artykułu star-209371_960_720.jpg

Boże Narodzenie, nazywane też Zimową Paschą, jest świętem, w którym dokonuje się pokłon natury. W cerkwiach odprawiana jest świąteczna liturgia św. Bazylego Wielkiego. Teksty liturgiczne mówią, że cała przyroda ofiaruje coś Chrystusowi: pasterze przychodzą z pokłonem, mędrcy przychodzą z darami, ziemia ofiaruje grotę, a ludzkość przynosi w ofierze Matkę, która jest najdoskonalszym z ludzkich stworzeń. Pierwszy dzień święta jest poświęcony narodzinom Chrystusa i pokłonowi mędrców.

 

Wieczorem wyruszają kolędnicy, którzy zamiast szopki niosą gwiazdę - nieodłączny atrybut prawosławnych kolędników. Prawie w każdej parafii organizowana jest grupa kolędnicza. W województwie podlaskim grupy cerkiewnych kolędników można spotkać nie tylko na wsiach ale też w mieście.

 

W cerkwi nie ma żłóbka. Ewangeliczną scenę wydarzeń w Betlejem przypomina wystawiona do adoracji ikona Bożego Narodzenia. Tradycyjnie w święta Bożego Narodzenia w domach są ustawione choinki. Wiecznie zielone drzewko symbolizuje przywrócone w Chrystusie życie wieczne.

 

Cały okres od Bożego Narodzenia do Chrztu Pańskiego (obchodzone 19.01) nosi ludową nazwę światki. Według tradycji w te dni unikano ciężkich prac. Po zapadnięciu zmroku zaczynały się tzw. święte wieczory, gdzie wierni spotykali się i śpiewali kolędy.


Za: Polskie Radio Białystok


http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/129984

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook