Dodana: 31 lipiec 2016 08:51

Zmodyfikowana: 31 lipiec 2016 08:51

W Łomży trwają inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego

Budżet obywatelski daje możliwość uczestnictwa mieszkańców w życiu miasta. Do tegorocznej edycji wybranych zostało 10 zadań. Część z nich udało się już zrealizować, niektóre są w trakcie realizacji, inne z kolei mają niebawem się rozpocząć. W tym roku na inwestycje wskazane przez łomżan Miasto przeznaczyło rekordową kwotę 1 mln 100 tys. zł.

Ilustracja do artykułu obywatelski.jpg

- Poprzez realizację budżetu obywatelskiego mieszkańcy mogą włączyć się w proces zarządzania miastem, poczuć realną współodpowiedzialność za swoje lokalne wspólnoty. Budżet obywatelski wzmacnia i buduje więzi w lokalnych społecznościach. Cieszę się, że łomżanie chcą uczestniczyć w życiu swojego miasta i mieć wpływ na jego rozwój – mówi Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który już zapowiedział, że w przyszłym roku chce zwiększyć pulę środków na zadania z budżetu obywatelskiego.

Tegoroczna edycja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Zgłoszono bowiem 40 zadań, na sumę przekraczającą 3,5 mln zł. Po wnikliwej analizie Zespół Koordynujący wybrał 10 zadań do realizacji. Wśród nich są różne inwestycje, ale każda z nich jest ważna i odzwierciedla potrzeby mieszkańców Łomży. 

Zakończyła się już budowa ciągu komunikacyjnego pomiędzy ulicami Dmowskiego i Sikorskiego. Całkowity koszt zadania wyniósł 112 987,80 zł brutto. Powstały także alejki spacerowe łączące Park im. Jana Pawła II z położonym obok parkiem, zlokalizowanym między ulicami Prusa, Reymonta i Bema (kwota 99 320,00 zł). Niebawem dobiegną końca prace przy remoncie kapitalnym ulicy Zielonej, między Dworną a Senatorską. Realizacja kosztowała 93 480,00 zł. W sierpniu rozpocznie się ponadto wymiana nawierzchni części ulicy Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, zlokalizowanej w trójkącie pomiędzy Publicznym Gimnazjum nr 1, sklepem "Mila" i Niepublicznym Przedszkolem "Wesołe Słoneczko". Cała inwestycja ma potrwać do końca października i kosztować 50 000,00 zł.

W planach na bieżący rok jest również remont kapitalny schodów i chodnika łączących przejście z ulicy Zielonej do ulicy Rybaki. Prace na kwotę 30 000,00 zlecono MPGKiM, który wykona je do końca września. Montowana będzie również sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych na ul. Wojska Polskiego przy kościele św. Brunona z Kwerfurtu. Do połowy września mają się zakończyć prace remontowe chodników przy ulicach Kołłataja (2,4,6) oraz pomiędzy Przedszkolami nr 14 i 15 i Szkołą Podstawową nr 10. Koszt realizacji przedsięwzięcia wyniesie 127 158,63 zł.

W zadaniach tegorocznego budżetu obywatelskiego znajdzie się również coś dla miłośników sportu i rekreacji na świeżym powietrzu. Przy ul. Przytulnej powstanie wielofunkcyjne boisko oraz siłownia "pod chmurką". W ramach budżetu obywatelskiego na rok 2016, pomiędzy ulicami Kasztelańską i Szosą Zambrowską zbudowany zostanie także wybieg dla psów.

Wyniki postępowań przetargowych pokazują, że są oszczędności na poszczególnych inwestycjach. Istnieje więc szansa na realizację kolejnych zadań z tegorocznej edycji. W sierpniu natomiast planowane jest rozpoczęcie działań związanych z przyszłorocznym budżetem partycypacyjnym.

Za: UM Łomża

facebook