Dodana: 28 sierpień 2017 13:38

Zmodyfikowana: 28 sierpień 2017 13:38

Pod koniec przyszłego roku Łomża będzie miała nowy dworzec autobusowy

Koncepcję projektową nowego dworca przygotowała firma Atelier Zetta z Białegostoku. - Czas jego budowy przewidziany jest na około 9 miesięcy, więc myślę, że pod koniec przyszłego roku obiekt na miarę dzisiejszych czasów będzie mógł być już otwarty – informuje zastępca Prezydenta Łomży Andrzej Garlicki.

Ilustracja do artykułu 170824153104.jpg

- Pieniądze na budowę Centrum Przesiadkowo - Komunikacyjnego mają pochodzić ze sprzedaży pozostałej części obecnego terenu dworca pod komercyjne centrum handlowo – usługowe – mówi Andrzej Garlicki dodając, że może to nastąpić jeszcze w tym roku.

Centrum Przesiadkowo – Komunikacyjne powstanie na terenie o powierzchni około 3 tysięcy metrów kwadratowych. Zaprojektowano na nim wydzielony budynek dworcowy o powierzchni netto 315,2 m.kw., w którym przewidziano m.in. poczekalnię, toalety, punkt obsługi klienta, pomieszczenia biurowe i administracyjne. Będzie on usytuowany bezpośrednio przy zatokach stanowisk przystankowych i połączony z zadaszeniem peronów, a na jego zewnątrz znajdą się również miejsca do oczekiwania pasażerów. Na placu planuje się sześć  podwójnych stanowisk przystankowych w komunikacji międzymiastowej oraz cztery stanowiska  obsługi pasażerów o zasięgu lokalnym. Łączna powierzchnia zadaszenia dworca wyniesie 1549 m.kw. i będzie połączona z obecną wiatą targowiska przy Hali Targowej. Opracowana koncepcja zakłada także stanowiska dla autobusów komunikacji miejskiej w formie zatok na drodze wewnętrznej układu komunikacyjnego pomiędzy ulicami Dworcową i Sikorskiego.  Przewiduje również drogi manewrowe i ciągi piesze oraz budynek dworca tymczasowego. Wzdłuż torów kolejowych planowany jest ponadto parking na około 120 miejsc, ze stacjami ładowania pojazdów elektrycznych i miejscami dla autobusów. Stanowić on będzie zaplecze parkingowe nie tylko samego dworca, ale również Hali Targowej oraz firm i sklepów działających w pobliżu. Opcjonalnie na jego części czasowo będzie mógł być wyznaczany teren pod handel obwoźny. Dojazd do Centrum Przesiadkowo – Komunikacyjnego ma być zapewniony od strony ulicy Dworcowej.

Pełna dokumentacja techniczna obiektu powinna być gotowa do 20 października br. Koszt jej opracowania wynosi 263 tys. zł.

źródło: UM Łomża

oprac.ak

facebook