Dodana: 23 styczeń 2020 09:32

Zmodyfikowana: 23 styczeń 2020 19:12

Łomża. Ostatnie pożegnanie bp Stanisława Stefanka

Główne uroczystości pogrzebowe śp. bp Stanisława Stefanka odbyły się w czwartek (23.01) w łomżyńskiej katedrze. Wieloletni ordynariusz diecezji łomżyńskiej zmarł 17 stycznia. Miał 84 lata. Posługę biskupią w diecezji łomżyńskiej sprawował w latach 1996- 2011.

Bp. Stanisław Stefanek.jpg

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9.00 wystawieniem ciała w Katedrze św. Michała Archanioła w Łomży. Nabożeństwu żałobnemu (godz. 11.00) przewodniczył  abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a homilię wygłosił biskup świdnicki Ignacy Dec. 
Odczytane zostały listy od Ojca Świętego Franciszka i Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Wyrazy ubolewania z powodu śmierci kapłana wyraził też, za pośrednictwem twittera Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. „Dziękujemy za lata wspaniałej posługi kapłańskiej i biskupiej. Za zaangażowanie w życie województwa, a zwłaszcza w walkę o rodzinę, patriotyzm, mądre słowa i dobroć”.
 

Marszałek wziął też udział w głównych uroczystościach pogrzebowych.

Biskup senior diecezji łomżyńskiej został pochowany w katedralnej krypcie biskupów łomżyńskich. ks. bp Stanisław Stefanek zmarł 17 stycznia 2020r. w szpitalu w Lublinie.
Decyzją prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, 23 stycznia br.  jest w Łomży dniem żałoby.

***

Śp. Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek urodził się 7 maja 1936 r. w Majdanie Sobieszczańskim. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1959 r. w Poznaniu, a sakrę biskupią w sierpnia 1980 r. Jako zawołanie biskupie obrał słowa: „In omnibus Christus”. W październiku 1996 r. został mianowany Biskupem Łomżyńskim. Uroczysty ingres do katedry łomżyńskiej odbył w dniu 17 listopada 1996 r. Był szóstym biskupem łomżyńskim.

Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek w latach 1993-2008 był dyrektorem Instytutu Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (od 1999 r. UKSW).
Troska o rodziny była szczególnym rysem posługi biskupiej Biskupa Stanisława. W ramach Konferencji Episkopatu Polski, przez wiele lat był przewodniczącym Rady ds. Rodziny. Był również członkiem prezydium Papieskiej Rady Rodziny.

Decyzją prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z dnia 2 października 2009 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dnia 11 listopada 2011 r. zakończył posługę pasterską jako Biskup Diecezjalny i przeszedł na emeryturę jako Biskup senior. Nie zaprzestał posługi sakramentalnej, w dalszym ciągu aktywnie podejmował działania duszpasterskie, zwłaszcza na rzecz rodzin. Głosił katechezy, rekolekcje i konferencje.

 

źródło:www.diecezja.lomza.pl

oprac.ak

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook