Dodana: 13 czerwiec 2021 09:12

Zmodyfikowana: 3 sierpień 2021 11:47

Uczczono pamięć ks. Stanisława Suchowolca

Upamiętnienie legendarnego kapelana białostockiej „Solidarności” odbyło się w sobotę (12.06) w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi na białostockich Dojlidach. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz, kombatanci, przyjaciele księdza Stanisława i mieszkańcy Białegostoku. Samorząd Województwa Podlaskiego reprezentowali: marszałek Artur Kosicki i przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski.

Marszałek Artur Kosicki składa wieniec przed grobem ks. Stanisława Suchowolca

Ksiądz Stanisław Suchowolec od 1986 roku był wikariuszem w parafii Niepokalanego Serca Maryi Panny na Dojlidach. Wcześniej sprawował posługę w Suchowoli, przyjaźnił się z księdzem Jerzym Popiełuszką. Był kapelanem białostockiej „Solidarności" oraz Konfederacji Polski Niepodległej.
Organizował msze za ojczyznę. Zginął w pożarze plebanii kościoła na Dojlidach w nocy z 29 na 30 stycznia 1989 roku. Miał 31 lat. Do dziś nie udało się ustalić sprawców śmierci duchownego.

Jak podkreślała Stanisława Korolkiewicz z Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych (WIR) w Białymstoku, która od siedmiu lat koordynuje wydarzenia upamiętniające ks. Stanisława Suchowolca, ważne jest, aby pamięć o kapelanie była przekazywana kolejnym pokoleniom. 

Natomiast na konieczność dociekania prawdy o sprawcach tragicznej śmierci ks. Stanisława zwracał uwagę marszałek Kosicki.

- Nie wolno nam tego zaniechać, o tej zbrodni musimy pamiętać i nie pozwolić, aby prawda pozostała tajemnicą. Jesteśmy winni to bohaterom naszej historii, a ksiądz Stanisław Suchowolec niewątpliwie był bohaterem – mówił Artur Kosicki. 

Marszałek Artur Kosicki

Wielu spośród uczestników uroczystości znało osobiście ks. Stanisława Suchowolca. Swoimi wspomnieniami dzielili się m.in. Bogusław Dębski i duchowni pracujący z księdzem.
Podkreślali jego hart ducha, charyzmę, odwagę, patriotyzm, a przede wszystkim wierność prawdzie. 

Grób ks. Stanisława Suchowolca

W tym roku podobnie jak i w ubiegłym, upamiętnienie ks. Stanisława Suchowolca, ze względu na sytuację epidemiczną, miało skromniejszy charakter. Po mszy świętej i złożeniu kwiatów przy grobie kapłana zamiast tradycyjnego Biegu "Droga do Wolności", Klub WIR zorganizował przemarsz śladami miejsc bliskich księdzu Stanisławowi.

Szlak prowadził m.in. obok Zespołu Szkół Rolniczych, gdzie ks. Stanisław uczył religii i przy plebanii kościoła. 

W uroczystościach wzięli też udział: Bohdan Paszkowski wojewoda podlaski, Henryk Dębowski, radny miejski oraz Urszula Gierasimiuk z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – współorganizatora wydarzenia.

 

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Półtorak
fot.: Kamil Timoszuk 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook