Dodana: 16 sierpień 2021 14:35

Zmodyfikowana: 19 sierpień 2021 11:49

Święto Wojska Polskiego w Łomży

Obchody Święta Wojska Polskiego w Łomży rozpoczęły się w czwartek (12.08) i trwały cztery dni. Życzenia i gratulacje przekazał wojskowym - w imieniu zarządu województwa - wicemarszałek Marek Olbryś, który w piątek (13.08) wziął udział w święcie 18. Pułku Logistycznego, a wieczorem w capstrzyku stanowiącym hołd dla żołnierzy 33. Pułku Piechoty.

wicemarszałek Marek Olbryś, dwóch mężczyzn w mundurach oraz inne osoby uczestniczące w wydarzeniu

- Cieszę się, że przybywa żołnierzy w Łomży. Obchodzimy święto 18. Pułku i myślę, że całe miasto i region mogą być dumne, że jest tu logistyczna jednostka, związana z najnowszymi osiągnięciami techniki, zatrudniająca fachowców najwyższej klasy w różnych dziedzinach wojskowości. Żołnierzom i pracownikom cywilnym pułku i pozostałych instytucji wojskowych w mieście oraz ich rodzinom życzę wszystkiego najlepszego - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Uroczystości, podkreślające znaczenie wojska dla Łomży, rozpoczęły się od hołdu dla marszałka Józefa Piłsudskiego. Tablica upamiętniająca jego związek z Łomżą znajduje się na Domku Pastora, gdzie - jeszcze jako konspirator przeciwko caratowi - przyszły Naczelnik Państwa bywał gościem pastora Kacpra Mikulskiego. W czwartek odbyło się tam spotkanie władz miasta z przedstawicielami wojskowych instytucji.

Awanse i odznaczenia

Kulminacyjnym punktem czterodniowych uroczystości był apel w piątek (13.08) ku czci 18. Pułku Logistycznego .

- W czasach powojennych ten pułk stał się największą jednostką, teraz dalej rośnie i się rozwija - mówił podpułkownik rezerwy Ryszard Matuszewski, kierujący klubem garnizonowym. 

Zarówno tradycje wojskowe, jak i lokalnej tożsamości koncentrują się wokół historii 33. Pułku Piechoty, który cały okres międzywojenny stacjonował w Łomży. Jego żołnierze walczyli we wrześniu 1939 r. z wojskami hitlerowskimi, broniąc m.in. linii Narwi. Pułk został rozbity w walkach w rejonie Zambrowa, Andrzejewa i Łętownicy i praktycznie przestał istnieć.              

- Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, 18. Pułk Logistyczny przejął tradycje 33. Pułku. Otrzymał wyróżniające określenie „Łomżyński”, jego patronem został generał Marian Raganowicz, a święto pułkowe obchodzimy tak, jak nasi poprzednicy, czyli 14 sierpnia. Dzisiaj po raz pierwszy robimy to oficjalnie - mówił pułkownik Paweł Gałązka, dowódca 18. Pułku Logistycznego, który stanowi część najnowszej w Wojsku Polskim 18. Dywizji Zmechanizowanej, zwanej „Żelazną”. - Naszą misją jest dbanie o tradycję, ale przede wszystkim stałe doskonalenie: realizacja zadań niezbędnych w czasach pokoju, kryzysu i na wypadek wojny – dodał.

Podczas uroczystosci żołnierzom i pracownikom cywilnym wręczono awanse, odznaczenia i nagrody.Szczególnie wzruszającym momentem było wręczenie promocji na stopień oficerski Stefanowi Kownackiemu (rocznik 1930), pseudonim „Gołąb”, który jako nastolatek był łącznikiem w partyzantce, a po wojnie walczył w podziemiu niepodległościowym, w oddziale Hieronima Rogińskiego „Roga” w rejonie Kolna.        

Życzenia, gratulacje oraz podziękowania przekazali wojskowym w Łomży m.in. biskup Tadeusz Bronakowski, senator Marek Komorowski, poseł Lech Antoni Kołakowski, zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski.

Decyzją pułkownika Pawła Gałązki, uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć szeregowca 18. Pułku, który zginął w wypadku drogowym. Była także salwa z działka, wojskowa defilada i pokazy sztuk walki.

Wojsko na swojsko

W sobotę (14.08) odbyło się złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie płk. Jerzego Sawy Sawickiego w 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej pod Ossowem na cmentarzu przy ul. Mikołaja Kopernika oraz koncert patriotyczny w wykonaniu Edyty Krzemień, Damiana Aleksandra i Tomasza Filipczaka w hali kultury przy Starym Rynku.

Z kolei w niedzielę (15.08) złożono kwiaty przed pomnikiem żołnierzy 33. Pułku Piechoty przy pl. Papieża Jana Pawła II, a w Katedrze  Łomżyńskiej odbyła się msza w intencji ojczyzny i żołnierzy Wojska Polskiego. Natomiast mieszkańcy bawili się na pikniku militarnym „Wojsko na swojsko” w Parku Papieża Pielgrzyma.

tekst i fot.: Maciej Gryguc
oprac.: Paulina Tołcz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook