Dodana: 9 grudzień 2017 12:15

Zmodyfikowana: 9 grudzień 2017 12:15

Śladami mistrzów. Nowosielski na Podlasiu

10 grudnia o godzinie 15:00 w Hajnowskim Domu Kultury odbędzie się pokaz filmu „Śladami mistrzów. Nowosielski na Podlasiu” oraz spotkanie z reżyserem Piotrem Łozowikiem i ikonografem Grzegorzem Prokopiukiem.

Ilustracja do artykułu JPG-Sladami-Mistrzow-Nowosielski-na-Podlasiu-plakat-20170929-.jpg

Dokument ten ma przybliżyć mieszkańcom naszego regionu postać wybitnego malarza – Jerzego Nowosielskiego – przede wszystkim przez pryzmat jego powiązań z Podlasiem.

Będzie to podróż od lat 50-tych do połowy 90-tych po miejscach gdzie pracował ten krakowski artysta. Nie zabraknie również wspomnień dotyczących jego uczestnictwa na obozach ikonograficznych czy białostockich wystawach.

Przy okazji przybliżone będą podlaskie projekty dwóch innych artystów – Adama Stalony-Dobrzańskiego i Aleksandra Grygorowicza – którzy razem z Nowosielskim wypełniali pustkę w czasie kryzysu powojennej sztuki sakralnej.

Dzięki działaniu tej trójki na Podlasiu powstało wiele wybitnych realizacji, które – poza kilkoma wyjątkami – są mało znane mieszkańcom Podlasia. Film ma uświadomić nam, że obcujemy ze sztuką o dużych walorach artystycznych.

Nie wszystkie wspaniałe realizacje się zachowały, wiele zostało bezmyślnie zniszczonych lub odrzuconych. Dorobek Nowosielskiego stanowi wielką wartość artystyczną, którą trzeba szanować i która może stać się wstępem do zwiększenia samoświadomości i budowania tożsamości regionalnej na bazie sztuki.

Premierze dokumentu (a także innym pokazom) towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna, na której zobaczyć będzie można fragmenty realizacji Nowosielskiego z podlaskich świątyń.

Film wyprodukowało Stowarzyszenie Orthnet przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Kultury oraz Gminy Gródek, Miasta Hajnówka i Miasta Bielsk Podlaski.
Partnerami projektu jest Prawosławny Serwis Internetowy Cerkiew.pl, Orthphoto.net, a także 3FORM i Książnica Podlaska.

 

Organizatorzy pokazu: Hajnowski Dom Kultury, Dziewczyny z kulturą/Stowarzyszenie Metamorphosis
Współorganizatorzy: Bractwo św.św. Cyryla i Metodego KT Hajnówka

facebook