Dodana: 4 listopad 2021 15:02

Zmodyfikowana: 4 listopad 2021 15:08

Propozycje na Narodowe Święto Niepodległości

Wystawa „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku”, debata Ojców Niepodległości, akcja Niepodległa do Hymnu oraz koncert dla Niepodległej – to propozycje przygotowane przez Biuro Programu Niepodległa. Wszystkie te wydarzenia zaplanowano z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości.

biało-czerwona flaga

Wystawa „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku”

Biuro Programu Niepodległa zaprasza do korzystania z gotowej, bezpłatnej wystawy poświęconej kształtowaniu się granic II RP, która wpisuje się w obchody Narodowego Święta Niepodległości. Udostępniono wersję do internetu i do druku. Przeznaczona m.in. dla samorządów, samorządowych instytucji kultury i szkół wystawa to nie jedyna propozycja, jaka została przygotowana przez organizatorów akcji na 11 listopada.

Wystawa „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku” to materiał popularnonaukowy, który można wykorzystywać z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przy omawianiu procesu odbudowy polskiej państwowości. Przypomina najważniejsze fakty związane z historią włączania różnych regionów Polski w granice niepodległego państwa. Wystawa łączy w sobie wątki wielkiej historii z historiami lokalnymi, uświadamiając jednocześnie, jak bardzo skomplikowany był proces wrysowania nowych państw na mapę Europy po I wojnie światowej.

Na każdej planszy można znaleźć mapy, od schematycznych, wyrysowanych na potrzeby pamiątkowych wydawnictw, po profesjonalne opracowania z Polski i z zagranicy. Są one dowodem, jak zmieniały się granice Polski w latach 1918-1923 i w jaki sposób ważne wydarzenia historyczne, m.in. powstania śląskie i sejneńskie, plebiscyty czy wojna polsko-bolszewicka, miały konsekwencje w atlasach świata.

Z przygotowanych plików mogą korzystać m.in.  jednostki samorządu terytorialnego, samorządowe instytucje kultury,  szkoły, organizacje pozarządowe, ale także osoby prywatne. Wystawę wystarczy pobrać i wydrukować w dowolnej wielkości na dowolnym nośniku. Materiały zostały przygotowane w rozmiarze B1 (100 cm x 70 cm), jednak można je wykorzystywać także w mniejszych formatach. Ekspozycja składa się z 15 plansz.

Wystawa jest dostępna na tej stronie.

Debata Ojców Niepodległości

Już 8 i 9 listopada odbędzie się wyjątkowa debata pt. „Jaka Polska? Rozmowy Ojców Niepodległości”. Sześciu historyków badających najnowsze dzieje Polski będzie reprezentować sześciu Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa i Ignacego Jana Paderewskiego. Każdy z profesorów skupi się tylko na jednej postaci i podczas rozmowy opowie o jej poglądach. W ten sposób będzie można porównać programy polityków, którzy odegrali kluczową rolę w odbudowie niepodległości Polski – choć takie spotkanie zapewne nigdy nie miało miejsca.

Debata będzie miała premierę online na:

Premierę zaplanowano na:

  • część I - poniedziałek 8 listopada o godz. 18,
  • część II - wtorek 9 listopada o godz. 18.

Spotkanie jest częścią cyklu debat profesorskich Biura Programu „Niepodległa” i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Zapraszamy do śledzenia online debaty z sali noszącej imię Ignacego Jana Paderewskiego w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Każdy z uczestników debaty będzie reprezentował poglądy innego z Ojców Niepodległości:

  • dr hab. Grzegorz Bębnik – przedstawi idee Wojciecha Korfantego,
  • prof. Andrzej Friszke – przedstawi idee Ignacego Daszyńskiego,
  • prof. Krzysztof Kawalec – przedstawi idee Romana Dmowskiego,
  • prof. Marek Kornat – przedstawi idee Ignacego Jana Paderewskiego,
  • prof. Grzegorz Nowik – przedstawi idee Wincentego Witosa,
  • prof. Włodzimierz Suleja – przedstawi idee Józefa Piłsudskiego,

Debatę poprowadzi Miłka Skalska.

Koncert dla Niepodległej

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada o godz. 20 rozpocznie się niepowtarzalny koncert pt. „CHOPIN / NORWID / NIEMEN”. To niezwykła muzyczna opowieść o trzech wybitnych twórcach, których łączy wrażliwość i dar tworzenia dzieł ponadczasowych.

W koncercie dla Niepodległej po kompozycje Chopina i  Niemena oraz wiersze Norwida sięgną artyści: orkiestra AUKSO, pianista Marcin Masecki, wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński, wokalista Stanisław Soyka oraz młodzi śpiewacy Kasia Moś i Wojciech Myrczek.

Koncert będzie transmitowany na żywo 10 listopada od godz. 20 na stronie Niepodległej oraz na kanale Youtube Niepodległej.

Akcja "Niepodległa do Hymnu"

Jak co roku, organizatorzy zapraszają samorządy do udziału w akcji "Niepodległa do Hymnu", czyli wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego 11 listopada w samo południe, m.in. podczas uroczystości związanych z obchodami 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku akcję wspierają m.in. polscy olimpijczycy: Dawid Tomala – chodziarz, mistrz olimpijski z IO w Tokio w chodzie na 50 kilometrów; Anna Kiełbasińska – sprinterka, wicemistrzyni olimpijska z IO w Tokio w sztafecie 4 × 400 metrów; Dariusz Kowaluk – sprinter, mistrz olimpijski z IO w Tokio w sztafecie mieszanej 4 × 400 metrów; Wojciech Nowicki – mistrz olimpijski w rzucie młotem z IO w Tokio i brązowy medalista IO w Rio de Janeiro; Piotr Małachowski – wicemistrz olimpijski IO w Pekinie oraz w Rio de Janeiro w rzucie dyskiem; Malwina Kopron – brązowa medalistka IO w Tokio w rzucie młotem oraz Tomasz Majewski – mistrz olimpijski w pchnięciu kulą z IO w Pekinie i Londynie.

Organizatorzy zapraszają do korzystania z plakatu akcji, który jest dostępny na stronie Niepodległej.

Jak wziąć udział w akcji "Niepodległa d Hymnu":

  • Zaplanuj i zorganizuj w swojej gminie, mieście, czy szkole wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego 11 listopada br. w samo południe
  • Przed 11 listopada br. wejdź na stronę niepodlegla.gov.pl/wydarzenia/ i kliknij znajdujący się pod mapą przycisk „Dodaj wydarzenie”
  • Wypełnij formularz, wybierając wśród rodzajów wydarzeń akcję „Niepodległa do Hymnu”
  • Wyślij formularz. Wydarzenie będzie widoczne na mapie po wprowadzeniu zgłoszenia przez administratora.

Podczas wspólnego śpiewania Hymnu w trakcie obchodów Narodowego Święta Niepodległości zrób zdjęcie i opublikuj je w mediach społecznościowych z hasztagiem #niepodlegladohymnu.

 

źródło: Biuro Programu Niepodległa
oprac., fot.: Paulina Dulewicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook