Dodana: 31 sierpień 2021 23:06

Zmodyfikowana: 1 wrzesień 2021 10:51

82. rocznica wybuchu II wojny światowej

82 lata temu nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na półwyspie Westerplatte koło Gdańska. Agresja hitlerowskich Niemiec, która naruszyła suwerenność państwa polskiego, rozpoczęła jeden z najtragiczniejszych okresów w dziejach ludzkości – II wojnę światową.

Ilustracja do artykułu 1939.png

II wojna światowa wybuchła 1 września 1939 roku o godz. 4:45. Niemiecki pancernik Schleswig-Holstein ostrzeliwał półwysep Westerplatte od strony wybrzeża. Opór Wojska Polskiego wobec hitlerowskiego agresora trwał do 7 września. Dla Polaków broniących niepodległości podczas trwającej wojny obronnej tzw. kampanii wrześniowej, Westerplatte było symbolem podtrzymywania ich na duchu, by nie tracili nadziei w walce o wolność.

Czyn zbrojny polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej

Wojsko Polskie zaznaczyło swój olbrzymi udział w II wojnie światowej. Po klęsce wrześniowej polskie oddziały uczestniczyły w wojnie obronnej Francji w 1940 roku, w walkach o wyzwolenie Norwegii w bitwie pod Narwikiem, w bitwie powietrznej o Anglię, w obronie Tobruku podczas kampanii afrykańskiej, w wyzwalaniu Włoch (bitwy pod Monte Cassino, walki o Bolonię, czy Anconę), Francji, Belgii czy Holandii, w bitwach morskich na Oceanie Atlantyckim, Morzu Śródziemnym i Północnym oraz walkach na froncie wschodnim na obszarze Polski, Niemiec i Czechosłowacji.

Olbrzymi wkład wywiadu AK w zwycięstwo nad Hitlerem

Wkład w zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami miał wywiad Armii Krajowej. W 2005 roku brytyjski rząd oficjalnie potwierdził, że ok. połowa tajnych raportów dla aliantów z okupowanej Europy pochodziła od Polaków. Jednym z największych sukcesów polskiego wywiadu było zdobycie informacji o konstrukcji oraz lokalizacji ośrodków badawczych broni V-1 oraz V-2.

Wywiad AK zdobył również m.in. plany prototypów czołgów „Panther”, miniaturowych łodzi podwodnych, dane o działach przeciwlotniczych (produkowanych w Stalowej Woli) oraz nowych gazach bojowych. Jednym z największych sukcesów polskiego wywiadu była oczywiście Enigma.

O wydarzeniach z 1 września na swoim proflu w mediach społecznościowych wspomniał także marszałek Artur Kosicki.  

 

Cezary Rutkowski
red.: Aneta Kursa

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook