Dodana: 1 wrzesień 2019 14:42

Zmodyfikowana: 1 wrzesień 2019 14:42

80. rocznica wybuchu II wojny światowej – hołd poległym składają mieszkańcy województwa podlaskiego

W niedzielę, w całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające początek jednego z najtragiczniejszych okresów historii Polski i świata. Cześć pamięci ofiar wojny oddano również w Podlaskiem. W stolicy województwa główne obchody rocznicowe odbyły się pod Pomnikiem Obrońców Białegostoku na Wysokim Stoczku. Hołd poległym żołnierzom, w imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego oddał Dyrektor Gabinetu Marszałka Tomasz Szeweluk.

Ilustracja do artykułu Obchody 80 rocznicy II WŚ-27.jpg

W południe nad miastem rozległ się dźwięk syren alarmowych  - ku przypomnieniu  wydarzeń sprzed osiemdziesięciu lat.
 Oprócz uroczystości pod pomnikiem, zostały również  odprawione specjalne nabożeństwa z udziałem pocztów sztandarowych - panichida w cerkwi  Zmartwychwstania Pańskiego i msza w kościele  Zmartwychwstania Pańskiego. Modlono się  za obrońców miasta i za wszystkich poległych podczas II wojny światowej.
.

Łomża
W Łomży główne uroczystości upamiętniające 80. Rocznice napaści Niemiec Hitlerowskich na Polskę i wybuchu II wojny światowej zaplanowano  na 2 września. W przeddzień o godz. 12.00 nad miastem rozległ się dźwięk syren alarmowych.
W poniedziałek w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego  zostanie odprawiona msza św. w intencji żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 roku.
W południe, odbędzie się  uroczystość złożenia do grobu doczesnych szczątków polskich żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku, ekshumowanych przez Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w miejscowości Mątwica k. Łomży. Następnie zostanie odczytany Apel Pamięci z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, w Łomżyńskiej Dolinie Pamięci. Po oficjalnych uroczystościach, o 13.30 nastąpi  odsłonięcie muralu przy ul. Polowej 11 - "Bohaterom września 1939 roku".

Suwałki 
Suwalskie obchody  80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się w niedzielę 1 września  przy Pomniku Żołnierzy Września 1939 roku w Suwałkach. 
Uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny. Następnie złożono  i zapalone znicze. Podobnie jak w Białymstoku i Łomży, tu również w południe rozległ się dźwięk syren alarmowych.
Po południu w Parku Konstytucji 3 Maja odbył się koncert zespołu „Wspomnień Czar”

ak

 

facebook