Dodana: 17 wrzesień 2015 08:39

Zmodyfikowana: 17 wrzesień 2015 13:40

76. rocznica agresji wojsk radzieckich na Polskę

Mija 76 lat od napaści Armii Czerwonej na pogrążoną w wojnie z Niemcami Polską. Z tej okazji w całym regionie, podobnie jak w kraju trwają uroczystości upamiętniające tamte dramatyczne zdarzenia.

Ilustracja do artykułu Polishborder17091939.jpg

W stolicy województwa obchody rozpoczną się w południe przy Pomniku Katyńskim. Tam zostaną złożone wieńce przez przedstawicieli władz i kombatantów. Od 10.00 w Auli Magna Pałacu Branickich trwa XVI Koncert Pamięci poświęcony wydarzeniom sprzed 76 lat. O 12.00 rolegna się syreny. 

Suwalskie obchody rocznicy napaści ZSRR na Polskę ropoczną się w południe przy pomniku na ul.Wojska Polskiego. W uroczystościach będa uczestniczyć m.in. władze miasta, kombatanci , harcerze, przedsatwiciele służb mundurowych. W Łomży na trzy minuty o 14.55 włączone zostaną syreny alarmowe. Nastepnie zostanie odprawiona Msza św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, po której zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze pod Pomnikiem Zesłańców Sybiru i posadzenie Dębu Pamięci .
O 17.00 w Auli Matki Bożej Częstochowskiej rozpocznie się spotkanie z Sybirakami

***
Sowiecka agresja rozpoczęła się niezwłocznie po wejściu w życie podpisanego 16 września rozejmu pomiędzy ZSRR  a Japonią. Była to też realizacja założeń paktu Ribbentrop – Mołotow, zakładającego podział terytorialny, albo pozbawienie suwerenności m.in Polski,  Litwy, Łotwy , Estonii pomiędzy Związkiem Radzieckim a Niemcami.

Konsekwencją agresji Sowietów  była Zbrodnia Katyńska, masowe deportacje polskiej ludności w głąb Związku Radzieckiego.

Już w czasie wojny pojawiły się próby usprawiedliwienia napaści  koniecznością ochrony terytorium ZSRR w przewidywaniu przyszłej agresji niemieckiej. Nie znajduje to potwierdzenia w badaniach historyków. Rosja Sowiecka przedstawiała te wydarzenia jako wyzwoleńczy pochód na tereny Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi, natomiast propaganda PRL nie eksponowała tych wydarzeń, chyba ze określając je jako pokojowe wkroczenie w celu ochrony ludności na wschodnich terenach Rzeczpospolitej.
W Polsce o napaści sowieckiej 17 września 1939 r. oficjalnie zaczęto mówic dopiero po zmianach usttrojowych. 23 września 2009 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął przez aklamację Uchwałę upamiętniającą agresję Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939r.

Z punktu widzenia prawa międzynarodowego wejście Armii Czerwonej stanowiło agresję, łamiącą przy tym postanowienia polsko-sowieckiego układu o nieagresji i wyczerpującą definicję obowiązującej Polskę i ZSRR.

Aneksja zdobytych w 1939 terenów wschodniej Polski świętowana była w ZSRR i jest nadal w niepodległej Białorusi jako „Zjednoczenie zachodniej Białorusi z Białoruską SRR”. Oficjalna nazwa napaści na Polskę brzmiała: „Kampania wyzwoleńcza Armii Czerwonej”.

 

Fot. źródło: wikipedia

facebook