Dodana: 15 lipiec 2018 16:55

Zmodyfikowana: 15 lipiec 2018 16:56

73. rocznica Obławy Augustowskiej. W niedzielę tradycyjne uroczystości w Gibach

Jak co roku, w trzecią niedzielę lipca, odbędą się obchody rocznicy Obławy Augustowskiej w Gibach. 15 lipca br. o godz. 12.00 odprawiona zostanie uroczysta msza święta w kościele pw. św. Anny. O godz. 13.30 przewidziany jest przemarsz na Górę Krzyży, gdzie nastąpi oddanie hołdu Ofiarom Obławy Augustowskiej „w słowie, zniczach i pieśni”. Organizatorzy gibiańskich obchodów proszą, by w tym roku nie kwiaty, a znicze były wyrazem naszej pamięci.

Ilustracja do artykułu Pomnik ofiar oblawy augustowskiej-min.jpg

Starosta Augustowski zapewnia autokar, którym kombatanci, poczty sztandarowe szkół oraz zainteresowane osoby mogą dojechać na uroczystości do Gib. Odjazd autokaru 15 lipca 2018 r. o godz. 10.45 z dworca PKS w Augustowie.

Wcześniej - 12 lipca, uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia odbyły się w Augustowie.
12 lipca 1945r. rozpoczęła się jedna z największych zbrodni Stalina wobec ludności polskiej. Działania wojsk NKWD, UB i niektórych oddziałów LWP miały na celu rozbicie i likwidację niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia w rejonie Suwałk i Augustowa. Zatrzymano ponad 7 tyś. osób. Więziono ich w ponad pięćdziesięciu miejscach. Sowieci utworzyli obozy filtracyjne, gdzie torturowano i przesłuchiwano zatrzymanych. Krępowano ich drutem kolczastym. Trzymano ich pod gołym niebem w dołach zalanych wodą. Część zatrzymanych wróciła do domu. 252 więzionych Litwinów przekazano organom litewskiego NKWD

600 osób narodowości polskiej wywieziono w nieznanym kierunku. Ślad po nich zaginął. Aresztowania tych osób dokonały organy SMIERSZ 3 Frontu Białoruskiego. Obława Augustowska nazywana jest też Małym Katyniem.

Dla uczczenia ofiar pogromu w Gibach na suwalszczyźnie powstał pomnik autorstwa Andrzeja Strumiłły. Co roku w Gibach odbywaja się uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia.

Kilka dni przed 70. rocznicą wydarzeń Sejm RP ustanowił 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.

facebook