Dodana: 5 czerwiec 2021 11:29

Zmodyfikowana: 3 sierpień 2021 11:48

4-5 czerwca – 30. rocznica pielgrzymki Papieża Jana Pawła II w naszym regionie

Ojciec Święty Jan Paweł II ośmiokrotnie pielgrzymował do Polski. Podczas czwartej ze swoich apostolskich wizyt – w 1991 r., zawitał nareszcie do naszego regionu. 4 czerwca 1991 r. odwiedził Łomżę, a dzień później – Białystok. W tym roku mija 30. rocznica od tego wydarzenia.

Wizerunek św. Jana Pawła II. Po lewej napis "30. rocznica pielgrzymki Papieża Polaka"

Pielgrzymka z 1991 r. przebiegała pod hasłem „Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście”. Jej trasa wiodła przez tereny północnych i wschodnich województw naszego kraju.  Była to pierwsza wizyta Jana Pawła II już w wolnej, demokratycznej Polsce. W jej trakcie przekonywał on rodaków, że odzyskana wolność jest zadaniem i historyczną szansą, której nie można zmarnować.

Dwie msze w Łomży

W naszym regionie, jako pierwsza gościła Ojca Świętego Łomża. Podczas pobytu w tym mieście – 4 i 5 czerwca 1991 roku, papież koronował obraz Matki Bożej z łomżyńskiej katedry oraz poświęcił gmach Wyższego Seminarium Duchownego oraz Dom Księży Emerytów.

Podczas pobytu w Łomży, Jan Paweł II odprawił dwie msze. Najważniejsza z nich, polowa msza święta odbyła się 4 czerwca przy budowanym wówczas Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Uczestniczyły w niej niezliczone rzesze wiernych. Kolejnego dnia, 5 czerwca w godzinach rannych, papież odprawił mszę świętą w łomżyńskiej katedrze. Spotkanie to było dedykowane pielgrzymom z Litwy, którzy licznie przybyli do Łomży.

300 tysięcy wiernych na lotnisku Krywlany

Bezpośrednio z Łomży, w godzinach przedpołudniowych 5 czerwca 1991 roku, Ojciec Święty przybył do Białegostoku. Najpierw odprawił mszę św. na białostockim lotnisku Krywlany, beatyfikując zakonnicę Bolesławę Lament, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny. Według zgodnych szacunków różnych źródeł w tym modlitewnym spotkaniu z Janem Pawłem II wzięło udział około 300 tys. osób.

W trakcie wizyty w Białymstoku papież ustanowił także oficjalnie diecezję białostocką, otworzył synod diecezjalny oraz poświęcił i odsłonił pomnik ks. Jerzego Popiełuszki.

Bardzo ważnym punktem pobytu Ojca Świętego w naszym mieście były również odwiedziny w cerkwi Św. Mikołaja i udział w specjalnym, ekumenicznym nabożeństwie. Był to pierwszy w historii przypadek, aby papież gościł w progach prawosławnej świątyni!

oprac.: Jerzy Górko

Ołtarz, na którym odprawiał mszę św. Jan Paweł II. Na froncie ołtarza wyrzeźbione drzewo

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook