Dodana: 8 marzec 2021 11:15

Zmodyfikowana: 8 marzec 2021 13:20

Poczta Polska rezygnuje z opłat znaczkami pocztowymi

Już od maja zamiast opłat w postaci naklejanych znaczków, klienci Poczty Polskiej skorzystają z nowych nalepek z kodem kreskowym i literą R. Rozwiązanie to ułatwi nadawanie korespondencji, a co więcej - skróci czas obsługi klientów w placówkach pocztowych. Bez obaw – tradycyjny znaczek pocztowy nie zniknie - Poczta Polska nadal będzie je sprzedawać, ale tylko listów zwykłych. Znaczki będą też emitowane jako filatelistyczne walory kolekcjonerskie.

znaczki pocztowe

Rozwiązanie to ujednolici sposób opłaty za wszystkie przesyłki rejestrowane, listy polecone nie będą miały naklejanych znaczków, analogicznie jak obecnie paczki, czy przesyłki kurierskie. Wystarczy, że klient wypełni potwierdzenie nadania i przekaże przesyłkę pracownikowi Poczty. Potwierdzenie wniesienia opłaty za list będzie nanoszone przez pracownika Poczty Polskiej na dedykowanej nalepce R. To nowoczesne rozwiązanie, stosowane jest przez wielu zagranicznych operatorów, m.in. Niemcy, Francję, Słowację, Belgię, Holandię, Hiszpanię, Szwajcarię czy Węgry.

 

- Poczta Polska unowocześnia się, wprowadza standaryzację opłat dla przesyłek listowych rejestrowanych, zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym. To kierunek zmian stosowany z powodzeniem u innych operatorów europejskich, który bardzo poprawia jakość obsługi klientów. Tradycyjny znaczek na liście poleconym doskonale zastąpi naklejka z kodem kreskowym, to nowoczesne i wygodne rozwiązanie – mówi Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

 

Znaczki pocztowe nadal będzie można wykorzystywać do opłacenia przesyłek listowych nierejestrowanych oraz do celów kolekcjonerskich. ​Poczta Polska wydaje zarówno znaczki obiegowe, w milionowych nakładach, jak też znaczki okolicznościowe, w nakładach mniejszych. Dzięki współpracy z artystami grafikami znaczki cieszą się dużym uznaniem kolekcjonerów w kraju i na świecie. Tworzone dla miłośników filatelistyki emisje przybierają często formę arkusza, czy bloku. Kolekcjonowanie znaczków pocztowych może być ciekawym hobby, ale przez filatelistów na świecie jest również traktowane jako lokata kapitału, bo nierzadko sprzedaż unikatowych kolekcji może przełożyć się na zyski finansowe.

Zmiana sposobu płatności zacznie obowiązywać od 1maja br.

 

źródło:Poczta Polska S.A.
fot.: historia.org.pl

oprac.: Aneta Kursa red.: Paulina Dulewicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook