Dodana: 19 luty 2018 08:43

Zmodyfikowana: 19 luty 2018 08:43

Puńsk. Uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Litwę

Odsłonięcie pomnika przy Domu Kultury Litewskiej, uroczyste nabożeństwo i wspólna modlitwa – kilkuset mieszkańców Puńska uczciło setną rocznice odzyskania niepodległości przez Litwę. Punktem kulminacyjnym uroczystości był dźwięk dzwonów kościelnych i kilkudziesięciu małych dzwoneczków, które miały przypominać o wydarzeniach z 1918r., kiedy to rada litewska ogłosiła akt niepodległości.

Ilustracja do artykułu ikona.png

Uroczystości rocznicowe w Puńsku rozpoczęły się w piątek 16 lutego br.
Wzięli w nich udział mieszkańcy gminy, przedstawiciele władz samorządowych, duchowni, ludzie związani z tradycją i kultura litewską. 
Udział w uroczystościach zapowiedził również Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk.

Litwa 16 lutego obchodzi święto odzyskania niepodległości. W naszym regionie najsilniejszym ośrodkiem kultury litewskiej jest właśnie Puńsk. 16 lutego, to dla wielu mieszkańców gminy bardzo ważna data.
Dla upamiętnienia 100-rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę, przed Domem Kultury Litewskiej w Puńsku stanął drewniany pomnik wykonany z prawie stuletniego dębu i nawiązujący do tradycyjnego instrumentu litewskiego. Jego autorem jest Zenon Kniza


W Polsce mieszka blisko 7400 osób deklarujących narodowość litewską, większość tej grupy, bo prawie 70% zamieszkuje województwo podlaskie. Jednym z najsilniejszych ośrodków kultury litewskiej jest właśnie Puńsk.

ak

Wszystkiego najlepszego, Litwo! (video)

 

 

 

facebook