Dodana: 19 luty 2020 12:10

Zmodyfikowana: 19 luty 2020 12:10

Konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci”

Hejt, kradzież danych i tożsamości, zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem, podszywanie się pod inną osobę. Realne zagrożenia w wirtualnym świecie były tematem poniedziałkowej (17.02) konferencji w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim (PUW), w której wziął udział Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu Konferencja PUW 4.jpg

– Wiemy, że dzieci i młodzież jest najbardziej bezbronna w internecie, najbardziej podatna na różnego rodzaju treści. Czasami kończy się to tragicznie. Dlatego jestem bardzo zadowolony, że taka inicjatywa została podjęta. Po to, żeby zdiagnozować jakie są zagrożenia, problemy, wymieniać się doświadczeniami i przede wszystkim, zastanowić się jak wspólnie możemy takim zagrożeniom zaradzić – mówił podczas briefingu poprzedzającego konferencję marszałek Kosicki.

Konferencja w Białymstoku, zainicjowana przez Ministerstwo Cyfryzacji, to jedno z tego typu wydarzeń, jakie odbywają się w całym kraju.

– Z badań NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa Państwowy Instytut Badawczy – przyp. red.) wynika, że z każdym rokiem użytkownikami internetu stają się coraz młodsze dzieci. Jednocześnie wydłuża się czas ich obecności w internecie – zaznaczył Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

Jak dodał, zagrożenia w sieci są wyzwaniem tak dla reprezentowanego przez niego resortu, jak i szeregu instytucji oraz organizacji działających w obszarze bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci. Kluczem do bardziej spektakularnych osiągnięć jest koordynacja ich działań.

Jak podkreślono, filtry treści i blokowanie kanałów to działania doraźne. Podstawą jest kształtowanie świadomości istnienia zagrożeń w sieci, tak wśród dzieci i młodzieży, jak rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół. Zwracał na to uwagę Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej.

– Rodzice powinni pamiętać o tym, że internet może się przyczynić do rozwoju dzieci, jest fenomenalnym źródłem informacji, ale także im zagraża – podkreślił.

Bezpieczeństwo w sieci jest elementem przedsięwzięć resortu, w tym także projektu „Ogólnopolska Sieć Edukacyjna”, w myśl którego każda szkoła do końca roku będzie miała dostęp do szybkiego, szerokopasmowego i bezpiecznego internetu.

Konferencja zgromadziła spore grono dzieci i młodzieży. Zwracając się do nich marszałek Artur Kosicki apelował o roztropność w dobieraniu słów w sieci.

–  Dużo mówimy dziś o tzw. hejcie. Różnymi stwierdzeniami, kryjąc się pod drugiej stronie telefonu, możecie komuś zrobić krzywdę – podkreślił marszałek.

Podczas spotkania z młodzieżą wyświetlono film podnoszący temat upowszechniania prywatnych danych, a policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku przedstawili prezentację „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci - Wojewódzki Program Cyberświadomi, Cyberbezpieczni”, przestrzegając słuchaczy, że wbrew powszechnym opiniom, nikt w sieci nie jest anonimowy. 

– Mam nadzieję, że dzisiejsza konferencja dedykowana młodzieży, ale również nauczycielom i wychowawcom, przyczyni się do tego, że młodzież będzie mogła korzystać z internetu bezpiecznie – powiedział gospodarz spotkania Bohdan Paszkowski, Wojewoda Podlaski.

W konferencji wzięli udział także podlascy posłowie: Kazimierz Gwiazdowski i Mieczysław Baszko oraz Beata Pietruszka, Podlaski Kurator Oświaty.

Małgorzata Sawicka

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook