Dodana: 24 sierpień 2016 10:39

Zmodyfikowana: 24 sierpień 2016 11:20

Zapowiedź nowego sezonu artystycznego w OiFP

„Zemsta nietoperza’ , Cyganeria’, a dla najmłodszych widzów „Kot w butach”, ponadto konkurs młodych dyrygentów, koncert pod batutą Jerzego Maksymiuka, dużo wznowień, ciekawa oferta symfoniczna, a także casting do „Doktora Żywago” Lucy Simon, którego premiera planowana jest na 15 września przyszłego roku- rozpoczyna się kolejny, piąty sezon artystyczny w OiFP.

Ilustracja do artykułu P1020003.JPG

Sezon symfoniczny 2016/17 otworzy  VI Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego.
|
- To unikalne wydarzeniem muzyczne w skali kraju, porównywalne jedynie z Międzynarodowym Konkursem Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach. Konkurs ten jest wspaniałą możliwością prezentacji i promocji młodych polskich dyrygentów rozpoczynających karierę artystyczną, co potwierdzają sukcesy dotychczasowych laureatów. – mówi dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Damian Tanajewski.

W połowie września na scenę przy Odeskiej 1 powróci „Czarodziejski flet”, jedna z najpopularniejszych oper Wolfganga Amadeusza Mozarta.

 – Gramy ją od 16 września do 16 października. W partiach solowych występują: Iwona Sobotka,Maria Rozynek-Banaszak, Robert Gierlach, Remigiusz Łukomski, Aleksander Kunach. To uniwersalna, przemawiająca językiem baśni opowieść o walce dobra i zła. Zapraszamy na przedstawienia zarówno dorosłych jak i młodzież, dla której dedykujemy spektakle szkolne oraz całe rodziny, którym – z myślą o niecierpliwych najmłodszych – proponujemy spektakle familijne, czyli skróconą do półtorej godziny wersję opery.

Od 21 października do 6 listopada odbędzie się 8 przedstawień „Carmen” Georges’a Bizeta z dwiema solistkami: Agnieszką Rehlis i, po raz pierwszy, Iryną Żytyńską.

Od października rozpocznie się nowy sezon transmisji  przedstawień nowojorskiej Metropolitan Opera – największej i najsłynniejszej sceny operowej świata. W Operze i Filharmonii Podlaskiej będzie to drugi sezon transmisji.

-  Jesteśmy  pierwszym w Polsce teatrem operowym, który zdecydował się na te transmisje i jedynym na Podlasiu. Nasze doświadczenie z ubiegłego sezonu pokazuje, że okazały się one artystycznym i frekwencyjnym sukcesem. – podkreśla Damian Tanajewski

W październiku 2016 roku ruszą castingi do musicalu „Doktor Żywago” Lucy Simon, którego premierę zaplanowano na 15 września 2017 roku.

OiFP przygotowała specjalny koncert z okazji Narodowego Dnia Niepodległości -  to „Czas Honoru” z muzyką Bartosza Chajdeckiego.

- W 2015 roku Warszawiacy usłyszeli piosenki z „Czasu honoru” podczas koncertu z okazji 71. rocznicy wybuchu Powstania na Placu Krasińskich w Warszawie. W Białystoku 11 listopada wykona je nasza wspaniała Orkiestra Symfoniczna OiFP z towarzyszeniem Chóru OiFP- mówi Damian Tanajewski.
Pierwsza premiera została zaplanowana na 9 grudnia, to „Zemsta nietoperza” Johanna Straussa.

- Propozycja   zapowiada się kusząco dzięki reżyserii Andrzeja Bubienia, kierownictwu muzycznemu Grzegorza Berniaka, choreografii Jarosława Stańka, świetnej obsadzie, w której usłyszymy m.in.: Rafała Bartmińskiego, Ewę Vesin, Katarzynę Trylnik, Ryszarda Dolińskiego i Andrzeja Beję-Zaborskiego oraz zobaczymy cudowne rozwiązania multimedialne realizowane przy pełnym wykorzystaniu możliwości technicznych naszej sceny. – mówi Tanajewski.

Także w grudniu nowa propozycja skierowana do dzieci – „Kot w butach „ Heleny Januszewskiej. Dla najmłodszych widzów opera przygotowała także wznowienie  „Adonis ma gościa”, kolejna odsłonę „Dziadka do orzechów”.  Na deski sceny przy Odeskiej wraca także „Pinokio” – spektakl zrealizowany w koprodukcji z Białostockim Teatrem Lalek.

W noc sylwestrową OiFP zaprasza na  Galowy Koncertu Sylwestrowego z udziałem wspaniałych gwiazd: m.in. Damiana Aleksandra, Edyty Krzemień Marty Wiejak. Będzie to podróż przez Paryż, Rzym, Nowy Jork wraz z operą, musicalem i piosenką.

Obchody Jubileuszu 10-lecia Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej zakończy 13 stycznia 2017 roku koncertem pod dyrekcją Violetty Bieleckiej, podczas którego usłyszymy m.in. Mszę gospel Roberta Raya. 

- W marcu planujemy kolejną premierę: fantastyczną „Cyganerię” Giacoma Pucciniego. Sezon żegnać będziemy ognistą „Carmen” oraz pierwszym Międzynarodowym Konkursem Organowym, który – mam nadzieję – wypromuje i muzykę organową i organy  naszej opery, jedne z najwspanialszych w Polsce. Lato - już po raz szósty - powitamy Festiwalem Halfway. – mówi dyrektor OiFP

Interesująco zapowiada się sezon symfoniczny

- Od ponad 60 lat w Białymstoku jądrem wydarzeń muzycznych jest doskonały zespół orkiestrowy, słynący ze świetnych koncertów, nagrań muzyki polskiej i światowej i występów daleko poza granicami Polski i województwa. Chcemy, żeby nasz sezon koncertowy przy ulicy Podleśnej nie odbiegał częstotliwością i jakością wydarzeń od innych filharmonii w Polsce.  Wprowadzamy do niego kilka nowych pomysłów repertuarowych i oprócz koncertów symfonicznych i oratoryjnych naszej orkiestry i chóru chcemy Państwu zaproponować  w piątkowe wieczory nowe  propozycje. Będzie to przede wszystkim seria występów zespołów gościnnych, w której już 30 września zobaczymy doskonały Chór Polskiego Radia z Krakowa w programie symfonicznym opracowanym na głosy chóralne. Drugą propozycją będzie rozpoczęty przez nas już w ostatnim sezonie cykl „KoncertMistrzowie świata”, czyli spotkania najwybitniejszych filharmoników świata z artystami Opery i Filharmonii Podlaskiej i z białostocką publicznością, ciekawe – mamy nadzieję – dla obu stron.- podkreśla kierownik artystyczny i pierwszy dyrygent OiFP Pawł Kotla

- Uzupełnieniem tego będzie trzecia seria, którą nazwaliśmy „Camerata+”. Będzie to seria o szczególnym charakterze. Planujemy, żeby podczas tych koncertów muzycy naszej orkiestry, działający w zespołach kameralnych, mogli dzielić się z Państwem radością muzykowania z najlepszymi gościnnymi artystami światowych estrad takimi jak amerykański altowiolista Paul Cortese (już 14 października) i doskonała węgierska śpiewaczka Andrea Szanto (2 grudnia).- mówi Paweł Kotla.

W drugiej części sezonu ilość koncertów symfonicznych zostanie zwiększona do trzech w miesiącu. 
- Do współpracy będziemy zapraszać przede wszystkim doświadczonych dyrygentów polskich i zagranicznych, ze szczególnym uwzględnieniem szefów orkiestr narodowych zza naszej wschodniej granicy. - podkreśla kierownik artystyczny OiFP.

Zaproszenie do poprowadzenia koncertu z orkiestrą OiFP 18 listopada przyjął świętujący w tym roku swoje 80. urodziny Jerzy Maksymiuk, Honorowy Obywatel Białegostoku.

Wśród  solistów znajdzie się  wielu zwycięzców i laureatów polskich i światowych konkursów: Szymon Nehring (Chopina w Warszawie), Agata Szymczewska (Wieniawskiego w Poznaniu),  Valentina Igoshina (Rachmaninowa w Moskwie), Aleksandra Li (skrzypcowego w Toruniu),  Yoon Kyung Shin (Svirel w Słowenii) i Ines Issel Burzyńska (Lipińskiego i Wieniawskiego w Lublinie).

- Świętując w tym roku rocznice Henryka Sienkiewicza i Feliksa Nowowiejskiego sezon otworzymy  23 września oratorium „Quo Vadis” wraz z  Chórem OiFP - wykonania tego dzieła w Poznaniu i Berlinie spotkały się z gorącym przyjęciem krytyki i publiczności. Planujemy uczcić także rocznice Aleksandra Tansmana, Ludwika Zamenhofa i Ludwiga van Beethovena.

Klamrą spinającą ten niezwykły sezon będą dwa konkursy: szósta już edycja Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów, który odbędzie się 3-8 września i zupełnie nowa inicjatywa – I Międzynarodowy Konkurs Organowy  w czerwcu 2017 r., podczas którego pragniemy zaprezentować organy w sali operowej przy ulicy Odeskiej – jeden z największych tego typu instrumentów w Polsce.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook