Dodana: 17 czerwiec 2015 21:22

Zmodyfikowana: 18 czerwiec 2015 09:59

Z naszymi wschodnimi sąsiadami dogadujemy się kulturalnie. Koncertowo, w muzeach i teatrze

Minęło ponad pięć lat od rozpoczęcia działania Partnerstwa Wschodniego – świetna okazja, by podsumować jego działalność w kulturze. – Dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że właśnie w dziedzinie kultury mamy na tym polu największe osiągnięcia. Może dlatego, że ta współpraca przez wszystkie strony była traktowana jako bezpieczna , a jednocześnie budowało kontakt między obywatelami – mówi Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu muz-06.jpg

W środę 17 marca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku podsumowano ostatnie dwa lata współpracy podlaskich jednostek kultury podległych Samorządowi Województwa Podlaskiego z instytucjami zza naszej wschodniej granicy. Okazuje się, że tych inicjatyw – zarówno na polu współpracy muzealnej, wystawienniczej, jak i teatralnej jest coraz więcej. Korzystają na tym zarówno artyści, bo to świetne pole do zdobywania nowych doświadczeń, ale i instytucje kultury, które dzięki wymianie mogą wypożyczyć zbiory i wzbogacić tym samym swoją ofertę. Nie mniejsze znaczenie ma i to, że taka wspolpraca oznacza też, że mieszkańcy Podlaskiego mogą wybierać spośród znacznie szerszej i bardziej zroznicowanej oferty programowej.

- Budowanie relacji z sąsiadami jest bardzo ważne, to jest też wyróżnik naszego regionu. To sprawia, że stajemy się ciekawą atrakcją dla innych krajów i regionów – podkreśla Wicemarszalek Żywno. - I to staje się jednym z pozytywnych elementow naszego wizerunku, jako województwa. Kultura działa ponad podziałami. Z Białorusią łączy nas wspólna historia, to bardzo dobrze że możemy o tym rozmawiać, że możemy pokazywać tam polskie wystawy.

W przypadku strony bialoruskiej ważnym elementem jest tez mozliwość współfinansowania wspólnych projektów ze środków zewnętrznych, MKiDN, czy województwa podlaskiego.

Efekty widac na każdym kroku. Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego przypomniał w środę dziennikarzom jak kierowana przez niego instytucja już od lat z wielkim sukcesem współpracuje z instytucjami kultury na Litwie i Białorusi. Podlaskim teatromanom zaś z pewnoscią nie trzeba przypominać jak wiele dobrego może przynieść współpraca ze wspaniałymi artystami z Białorusi, o czym świadczą ich rewelacyjne występy choćby w spektaklu „Sońka” w reż. Agnieszki Korytkowskiej-Gruza.

Poniżej lista dotychczasowej współpracy podlaskich jednostek kultury Samorządu Województwa Podlaskiego.

_____________________________________

Informacja dotycząca współpracy podległych instytucji kultury z partnerami z Białorusi w latach 2014-2015

 

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

 

Rok 2014

1. Współpraca z Białoruskim  Państwowym Muzeum Architektury Ludowej i życia Współpraca Codziennego w Ozercach k. Mińska

Na zaproszenie dyrekcji Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu w dniach od
09.-11.08.201 4 r. przebywali przedstawicieli Białoruskiego Narodowego Muzeum Architektury i Życia Codziennego w Ozercach k. Mińska: dyrektor Edward Bogdanowicz i jego z- ca Oksana Żukowa oraz 4 pracownice naukowe tego Muzeum, które podczas XIV Podlaskiego Święta Chleba (10.08.) zaprezentowały białoruski obrzęd żniwny pn. „Zaplatanie brody”.

2. Współpraca z białoruskim zespołem ludowym „Na Taku” z Mińska, pod kierownictwem Wasyla Hrynia.

W trakcie XXXIV Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego (6 - 7 grudnia 2014 r.) zespół wystąpił z ponad półgodzinnym koncertem połączonym z prezentacją tradycyjnych tańców białoruskich.  Członkowie zespołu wzięli również udział w Konkursie, prezentując dawne instrumenty pasterskie.

3. Konferencja pt. "Szlachta i ziemiaństwo na pograniczach kulturowych Rzeczypospolitej od XVI do początku XX wieku", której organizatorami było Polskie Towarzystwo Historyczne, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP oraz Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Wygłoszono 17 referatów, odbyły się dwa panele dyskusyjne. W konferencji uczestniczyli historycy z Polski, Białorusi (z Białoruskiej Akademii Nauk oraz z Państwowego Uniwersytetu Białoruskiego w Mińsku) i Litwy. Konferencja miała miejsce w Ciechanowcu dniach 08-09.05.2014.

Rok 2015

1. Współpraca z Białoruskim  Państwowym Muzeum Architektury Ludowej i życia Codziennego w Ozercach k. Mińska

- W okresie od 12 czerwca 2015 do 27 sierpnia 2015 Muzeum Rolnictwa im. ks.
K. Kluka w Ciechanowcu razem z Białoruskim Narodowym Muzeum Architektury
i Życia Codziennego w Ozercach k. Mińska oraz Biblioteką Narodową w Mińsku organizuje (w siedzibie Biblioteki Narodowej w Mińsku) wspólną wystawę pt. „Oleodruki religijne”. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną eksponaty ze zbiorów polskich (Muzeum Rolnictwa) i białoruskich (Biblioteka Narodowa w Mińsku). Wystawie towarzyszyć będzie katalog w języku polskim, białoruskim i angielskim.

- Planowany jest udział przedstawicieli Białoruskiego Narodowego Muzeum Architektury i Życia Codziennego w Ozercach w „XV Podlaskim Święcie Chleba” 16 sierpnia 2015 r). z pokazem obrzędu żniwnego.

2. Konferencja historyczna: ,,Ludzie i wojna. Społeczne aspekty I wojny światowej  w Europie Wschodniej” organizowana przez Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka 

w Ciechanowcu, Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku, Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Historycznego, Instytut Historii Litwy (Vilnius), Katedra Europy Wschodniej WPiSM Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych oraz Archiwum Główne Akt Dawnych. W trakcie konferencji zostaną poruszone następujące tematy: rola ,,bieżeństwa” w przemianach politycznych, społecznych i narodowościowych pogranicza polsko-białorusko-litewskiego, położenie ludności cywilnej w czasie wojny, wojna w życiu ludności cywilnej, propaganda i działania wobec ludności cywilnej, obraz mieszkańców Europy Wschodniej we wspomnieniach i pamiętnikach. Szczególnym obszarem zainteresowania jest: Podlasie, Litwa, Białoruś, Łotwa. W konferencji wezmą udział historycy z  Państwowego Uniwersytetu im. Janki Kupały z Grodna. Konferencja odbędzie się w dniach 18-19 czerwca 2015 r.

3. Współpraca z białoruskim zespołem ludowym „Na Taku” z Mińska, pod kierownictwem Wasyla Hrynia. Zespół zostanie zaproszony do udziału w Konkursie, by zaprezentować białoruską, tradycyjną muzykę i instrumenty ludowe.

 

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku

Rok 2014

26.07.2014 - plac przy Ratuszu

Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Tałaka” z Lidy w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur.

Rok 2015

01.02.2015 - WOAK Spodki

Koncert noworoczny Chóru Garodnia z Grodna oraz Chóru im. Stanisława Moniuszki z Białegostoku.

22-26 lipca 2015 – plac przy Ratuszu

Planowany koncert zespołu „Laleczki” z Grodna w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur

Ośrodek "Pogranicze-sztuk, kultur, narodów" w Sejnach

1. Program Szkoła Pogranicza 2013-2014 - dwuletni program edukacyjny dla animatorów kultury z Białorusi, Gruzji, Ukrainy i Polski. W ramach programu uczestnicy biorą udział w spotkaniach i warsztatach, których celem jest kształcenie nowych kompetencji w kulturze, m.in. w dziedzinach zarządzania, animacji kultury, nowych mediów i dialogu międzykulturowego. Przy odwołaniu do doświadczeń Fundacji Pogranicze oraz ekspertyzy lokalnych i zagranicznych wykładowców, uczestnicy zdobywają zarówno wiedzę teoretyczną jak i praktyczne umiejętności. W programie 

wzieło udział dziesięciu uczestników z Białorusi, m.in. z Mińska i Brześcia.

W 2015 r. planowane jest wznowienie  w/w projektu. 

2. Warsztat dla Animatorów Kultury z Krajów Partnerstwa Wschodniego, który odbył się w dniach 28 listopada - 1 grudnia 2014 w Miedzynarodowym Centrum Dialogu. Wzieli w nim udział absolwenci programu Szkoła Pogranicza 2013-2014 oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji państwowych z regionu wschodniej Polski, którzy zainteresowani są współpracą z krajami Partnerstwa Wschodniego. Celem spotkania była wymiana doświadczeń w obszarze działań kulturowych na poziomie wspólnot lokalnych oraz wypracowanie rekomendacji dotyczących przyszłej współpracy w tej dziedzinie. 

W spotkaniu wzieło udział pięciu uczestników z Białorusi, m.in. z Mińska i Brześcia.

W 2015 r. planowana jest kontynuacja w/w warsztatów.

3. Meridianowe Kręgi – Program wydawniczy, w którym  dominuje problematyka dziedzictwa kulturowego, tożsamości Europy Środkowowschodniej, pogranicza, pamięci. Autorzy wydawanych książek to  wybitni pisarze Europy Środkwowschodniej z różnych jej  regionów, których postawy i twórczość mają wpływ na kształt działań Pogranicza. Program jest kolejnym elementem budowania dobrych relacji sąsiedzkich poprzez popularyzacje i prezentacje zarówno historycznego, kulturowego dziedzictwa jak i współczesności. W 2015 roku planowane jest wydanie: Aleś 

Rasanau "Poezje wybrane" - książka ukaże się w ramach Festiwalu Miłosza w Krakowie

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

Książnica Podlaska na mocy porozumienia z dnia 25.05.2012 r nawiązała współpracę z Obwodową biblioteką naukową imienia J. Karskiego w Grodnie na okres lat 5. Ta współpraca układa się w sposób prawidłowy. Książnica Podlaska między innymi przekazuje książki dotyczące Elizy Orzeszkowej oraz polskie nowości wydawnicze do działu polskiego w w/w bibliotece. W latach wcześniejszych odbyły się m.in.  prezentacje polskiej literatury oraz zorganizowano wspólne konferencje. W 2015 roku współpraca będzie kontynuowana.

sposób prawidłowy. Książnica Podlaska między innymi przekazuje książki dotyczące Elizy Orzeszkowej oraz polskie nowości wydawnicze do działu polskiego w w/w bibliotece. W latach wcześniejszych odbyły się m.in.  prezentacje polskiej literatury oraz zorganizowano wspólne konferencje. W 2015 roku współpraca będzie kontynuowana.

Rok 2014

- Wydanie materiałów pokonferencyjnych "Bibliografie różnych kultur. Materiały z międzynarodowej konferencji Białystok, 24 - 25 kwietnia 2013 r."
- 11 - 12 grudnia 2014, Grodno (Białoruś): Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Grodno w życiu i twórczości Zofii Nalkowskiej": uczestnictwo czynne. Temat wystąpienia: Wątki romantyczne w krytycznych pismach Zofii Nałkowskiej.      

- I  Międzynarodowe Seminarium Naukowe „Polska – Rosja – Białoruś. Perspektywy współpracy naukowej humanistów” (14 marca 2014, Białystok): charakter udziału – Komitet Organizacyjny;
- Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Estetyczne aspekty 
literatury polskich, białoruskich i litewskich tatarów (od XVI do XXI w.)”; 14-15 listopada 2014 Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Rok 2014

1. Wystawy:

- Zych Bujnowski. Powroty - /W Muzeum Historyczno – Archeologicznym w Grodnie/,

- Andrzej Strumiłło – Malarstwo /współpraca z Instytutem Polskim w Mińsku w Galerii M. Sawickiego /Oddział Muzeum Historii Mińska/ w Mińsku.

Pracownicy Muzeum w Bielsku Podlaskim przygotowali wystawę planszową  „Tajemniczy ręcznik” we współpracy z Instytutem  Polskim w Mińsku oraz Urzędem Marszałkowskim Woj. Podlaskiego w Białymstoku, która była prezentowana była  w ramach  Roku Kolbergowskiego w Muzeum Polesia w Pińsku – lipiec

2. Archeologia

Współpraca z Instytutem Historii Narodowej Akademii Nauk w Mińsku w  2014 r. W jej ramach podczas badań wykopaliskowych w Supraślu uczestniczył Pan Stanisław Jurecki – pracownik IH NAN Białorusi.

Rok 2015

1. Wystawy

- A. Strumiłło.  Malarstwo w Muzeum w Homlu ( luty 2015),

Planowane wystawy na 2015 rok:

- A. Strumiłło. Malarstwo w Brześciu /Galeria, miejska.

- Józef Jodkowski  - w Muzeum Historyczno – Archeologicznym w Grodnie,

- Sołowiejczyk – Augustis – Fotografia- /Festiwal fotografii w Mińsku/,

Planowane wystawy na 2015 rok:

- A. Strumiłło. Malarstwo w Brześciu /Galeria, miejska.

- Józef Jodkowski  - w Muzeum Historyczno – Archeologicznym w Grodnie,

- Sołowiejczyk – Augustis – Fotografia- /Festiwal fotografii w Mińsku/,

- Judaica ze zbiorów Muzeum Podlaskiego – Muzeum Historii Religii w Grodnie.

Muzeum Historyczno – Archeologiczne w Grodnie robi wystawę – Huta Szkła Niemen. Po 1945 r.

 – XII 2015 r.

Religii w Grodnie.

Muzeum Historyczno – Archeologiczne w Grodnie robi wystawę – Huta Szkła Niemen. Po 1945 r.

 – XII 2015 r.

- w 2016 r. planowana wystawa w Mińsk – Witebsk – Homel – Brześć – Grodno: - Malarstwo polskie ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

2. Projekty

- W 2015 roku podpisane będą umowy o współpracy na wykonanie zadań z: Muzeum Historyczno – Archeologicznym w Grodnie, Muzeum Religii w Grodnie, Muzeum w Homlu.

- Projekt badawczy „Katalog ręcznika ludowego gminy Bielsk Podlaski”  we współpracy z Uniwersytetem im. A. Puszkina w Brześciu.  W lipcu studenci z Brześcia i Poznania pod kierunkiem pracowników merytorycznych będą prowadzili badania na terenie gminy Bielsk Podlaski. Efekt: publikacja

- Wizyta studyjna pracowników merytorycznych z Muzeum z Polesia w Pińsku – 14-16.03.2015r.

- Konsultacja archiwalna do publikacji „Bielsk Podlaski i jego mieszkańcy w kolekcji zdjęć Muzeum w Bielsku Podlaskim” - Grodno

- Prezentacja albumu „Ręcznik ludowy gminy Bielsk Podlaski – haft i koronka” – 17.03.2015r. w Muzeum w Grodnie, we współpracy z Centrum Kultury Białorusi 

- Wystawa „Tajemniczy ręcznik” – Muzeum w Słonimie oraz Mińsku (dokładny termin jeszcze nie ustalony)

- Wypożyczenie wystawy ręcznika ludowego z Nowogródka do Muzeum Podlaskiego w Bielsku Podlaskim

- Konsultacje na temat ręcznika ludowego  ( Grodno, Brześć, Mińsk)

3. Archeologia

- W 2015 roku pracownicy Instytutu Historii Narodowej Akademii Nauk w Mińsku: Yuretski Stanislau, Tkachou Aleh, Kharytanovich Zoya, Asheichyk Witali - wezmą czynny udział w badaniach wykopaliskowych na stan. 3 w Supraślu. Osoby te będą również uczestnczyc w kwerendach źródłoznawczych materiałów zgromadzonych w zbiorach działu Archeologii.

Działania prowadzone są w ramach umowy o dwustronnej współpracy zawartej w 2012 roku pomiędzy Instytutem Historii Narodowej Akademii Nauk w Mińsku i Muzeum Podlaskim w Białymstoku.

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki      

Rok 2014 

- Scena impresaryjna 20.03.2014 – spektakl „Dziady” w wykonaniu Teatru „CZ” z Mińska na Białorusi

 Rok 2015 .

 - Promocja kultury polskiej za granicą - Granice Bez Barier, prezentacja spektakli: „Guguły”, Tango Prohibicja” i „Shakespeare” w Mińsku. Realizacja zadania rozszerzona będzie o prezentację spektaklu w Grodnie.

- Uczestnictwo w Międzynarodowym Młodzieżowym Forum Teatralnym «М.art.kontakt - 2015» w Mohylewie spektakl „Shakespeare” - 22 marca, o godz. 17.00

- Scena impresaryjna Teatru Dramatycznego w Białymstoku: 22 oraz 23 kwietnia goście z Republikańskiego Teatru Dramaturgii Białoruskiej z Mińska na Białorusi pokażą dwa spektakle „Odwieczna pieśń” oraz „Rozerwane gniazdo” 

Ponadto aktorzy ww. Teatru gościnnie występują w spektaklach Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook