Dodana: 29 czerwiec 2021 13:17

Zmodyfikowana: 29 czerwiec 2021 13:35

Dźwięki organów rozbrzmią w Podlaskiem

Za sprawą projektu Podlaskie Organy, który realizowany będzie na terenie województwa podlaskiego, mieszkańcy regionu i turyści usłyszą 10 koncertów organowych. Pierwszy z nich już w najbliższą niedzielę (04.07). Organizatorem wydarzenia jest Podlaski Instytut Kultury (PIK).

PIK konferencja

To prawdziwa gratka dla melomanów i amatorów muzyki płynącej z instrumentów klawiszowych - cały miesiąc przepełniony dźwiękami organów.

- Na festiwalu usłyszymy muzykę z zakresu od wczesnego baroku do muzyki współczesnej. Instrumenty same narzucają repertuar, który można wykonywać. Podlaski Instytut Kultury po raz pierwszy zaangażował się w organizację koncertów w naszym regionie. To bardzo ważne, bo mniejsze miejscowości nie zawsze mają możliwość organizacji tego typu eventów - mówił Józef Kotowicz, kierownik artystyczny Podlaskich Koncertów Organowych.

Cykl koncertów rozpocznie się w niedzielę (04.07). Pierwszy z nich zagra Józef Kotowicz w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Suwałkach. W planach są także cztery koncerty w Białowieży, dwa w Białymstoku i tyle samo w Drohiczynie. Podlaskie Organy potrwają do końca sierpnia.

- Zależy nam na tym, aby wydarzenie na tak wysokim poziomie, jakim są koncerty organowe, było realizowane też w miejscowościach poza Białymstokiem. Celem projektu jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego muzyki Polski z tradycjami - podkreśliła Karolina Szymańska-Skowronek z Podlaskiego Instytutu Kultury.

Koncerty będą odbywać się w cennych architektonicznie kościołach wyposażonych w instrumenty zabytkowe, wysokiej klasy muzycznej i artystycznej. Do udziału w projekcie zaproszono najwybitniejszych polskich wirtuozów organów, m.in.: Józefa Serafina, Piotra Rachonia, Władysława Szymańskiego, a także Sylwestra Trojanowskiego.

Opiekę artystyczną nad koncertami sprawuje Józef Kotowicz. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

***

Recitale organowe:

Kościół św. Kazimierza w Białymstoku, ul. św. Kazimierza 2

 • 25.07 – wykonawca: Władysław Szymański;
 • 08.08 – wykonawca: Arkadiusz Bialic.

Kościół św. Teresy w Białowieży, ul. Park Dyrekcyjny 2

 • 11.07 - wykonawca: Piotr Rachoń;
 • 18.07 - wykonawca: Sylwester Trojanowski (organy), Małgorzata Trojanowska (sopran);
 • 25.07 -  wykonawca: Michał Sławecki;
 • 01.08 - -wykonawca: Marek Stefanski.

Katedra św. Trójcy w Drohiczynie, ul. Kościelna 10

 • 11.07 - wykonawca: Stanisław Maryjewski;
 • 18.07 - wykonawca: Józef Kotowicz.

Kościół św. Kazimierza Białymstoku, ul. Św. Kazimierza 2

 • 25.07 - wykonawca: Władysław Szymański;
 • 08.08 - wykonawca: Arkadiusz Bialic.

Kościół św. Piotra i Pawła w Suwałkach, ul. Wojska polskiego 36

 • 04.07 - wykonawca: Józef Kotowicz;
 • 01.08 - wykonawca: Józef Serafin.

Podlaski Instytut Kultury jest jednostką podległą Samorządowi Województwa Podlaskiego. 


tekst i fot.: Paulina Tołcz
red.: Anna Augustynowicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook