Dodana: 3 wrzesień 2015 15:28

Zmodyfikowana: 3 wrzesień 2015 15:28

Typo-tyta czyli tyta typograficzna w Galerii Arsenał

Galeria Arsenał zaprasza dzieci w wieku 5 - 8 lat wraz z opiekunami na Warsztaty rodzinne - Typo-tyta czyli tyta typograficzna. Zajęcia poprowadzi Małgorzata Jabłońska

Ilustracja do artykułu JabBoDska MaBgorzata - Szkolenie (7) (Kopiowanie).jpg

12 września 2015 (sobota)

godz. 11:00 - 13:00

Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok

udział w warsztatach jest bezpłatny

  

Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: i.lizewska@galeria-arsenal.pl do 8 września 2015 r. do godz. 8:00

Warunkiem wpisania na listę uczestników jest otrzymanie z Galerii Arsenał maila zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń.

Tyta (róg obfitości) to na Śląsku niezbędny atrybut dumnego pierwszoklasisty, symbol awansu na ucznia. Ma postać sporej wielkości kartonowego stożka (do góry wierzchołkiem, oczywiście) zwieczonego związanym kokardą celofanem czy przezroczysta folią. Tyta musi być okazała. Wypełniona jest po brzegi słodyczami i drobnymi prezentami (oraz, nierzadko, upchniętymi na dnie gazetami).

Obecnie różnorakie co do wielkości i estetyki tyty (często z motywami z Disneya czy Pixara) dostępne są w każdym supermarkecie. Dawniej oczywiście wykonywało i wyposażało się je w domu na miarę własnych możliwości i twórczych ambicji.

Warsztaty rodzinne nawiążą po części do tradycji własnoręcznego przygotowania autorskiej tyty dla dziecka. Będą to warsztaty artystyczne i projektowe: powstanie bardzo ważny dla każdego byłego, obecnego i przyszłego pierwszaka przedmiot użytkowy. Tyty będą typograficzne, co oznacza, że do ich dekorowania wykorzystywać będziemy litery. Pojawi się zatem zagadnienie z dziedziny projektowania graficznego: jak sprytnie użyć liter, aby zwolnić je na chwilę ze szkolnego obowiązku pisania i przekazywania informacji. Jak zamiast wyrazów stworzyć z liter ciekawe ornamenty, postaci czy stwory?

W rozwiązaniu tego problemu pomogą przykłady prac artystów i projektantów, którzy potrafili zamienić litery w przekonujące portrety i sylwetki ludzi, zwierząt, w nietypowe obiekty, a niekiedy całe obrazkowe historie.

 

***

Małgorzata Jabłońska: ur. 1976 r. w Pyskowicach, mieszka w Gliwicach; artystka i projektantka, nauczycielka akademicka (kiedyś również pani od plastyki), autorka warsztatów artystycznych i projektowych dla dzieci i dorosłych, prowadzonych często pod autorskim szyldem Mothers of Design.

Dyplom z projektowania graficznego w pracowni Nowych Mediów na Wydziale Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (obecnie ASP w Katowicach). Zajmuje się przede wszystkim grafiką,w tym narracją graficzną (komiksem) oraz — we współpracy z Piotrem Szewczykiem— działaniami w zakresie nowych mediów. W projektach artystycznych wykorzystuje język graficzny dizajnu oraz zasady percepcji wizualnej.

Uczestniczka indywidualnych i zbiorowych wystaw sztuki współczesnej w kraju i za granicą (m.in. w Szwecji, Niemczech, Holandii, Austrii, Włoszech, Korei) oraz festiwali animacji (Polska, Niemcy, Włochy, Rumunia, Ukraina i inne). Jako artystka współpracowała z ośrodkami sztuki współczesnej, wśród których można wymienić Instytut Polski w Duesseldorfie i Wiedniu, przestrzeń artystyczną „Parismoskau” w Lipsku, Galerię Arsenał w Białymstoku, Narodową Galerię Sztuki Zachętę w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika” w Bytomiu, warszawską galerię „Raster”.

Brała udział w projektach sztuki współczesnej kierowanych do dzieci, organizowanych przez Narodowy Instytut Wizualny w Warszawie (EUgeniusz, multidiscyplinarny plac zabaw w ramach inauguracji polskiej prezydencji w UE) oraz Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu (wystawy Mary Koszmary, Czarna Dziura). Prowadziła warsztaty dla dzieci oraz młodzieży i dorosłych w instytucjach kultury: Narodowa Galeria Sztuki Zachęta (Miejsce Projektów Zachęty) w Warszawie, Muzeum w Gliwicach, CSW Kronika i Bytomskim Centrum Kultury Becek w Bytomiu, na uczelniach: Politechnika Blekinge w Karlshamn, Szwecja oraz PJWSTK w Bytomiu.

Prace w kolekcjach: Śląska Kolekcja Sztuki Współczesnej w Katowicach, Kolekcja Sztuki Współczesnej Podlaskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych w Białymstoku, Kolekcja Sztuki Współczesnej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz prace w zbiorach prywatnych.

 

Warsztaty realizowane w ramach projektu "Plac Zabaw Arsenał 2015"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook