Dodana: 31 marzec 2020 09:24

Zmodyfikowana: 31 marzec 2020 09:24

„Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” w reżyserii Piotra Tomaszuka dostępna on-line

Teatr Telewizji TVP zaprasza na wielkanocne misterium „Historyję o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” w reżyserii Piotra Tomaszuka. Premiera przedstawienia odbyła się w 2016r. i była transmitowana na żywo w TVP Kultura. Teraz wielkanocne misterium w wykonaniu supraskich artystów dostępne jest on-line.

Ilustracja do artykułu przyjdzie1585213088063251300.jpg

„Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” w reżyserii Piotra Tomaszuka to inscenizacja misterium wielkanocnego, zredagowanego pod koniec XVI wieku przez Mikołaja z Wilkowiecka. Teatr Wierszalin przedstawia historyczne dzieło, posługując się językiem teatru współczesnego. Dramat jest zrealizowany w poetyce „teatru śmierci”, zdefiniowanej przez Tadeusza Kantora. Odpowiednikiem reżysera - średniowiecznego „magistra ludens” - staje się Nauczyciel, który wystawia misterium śmierci i zmartwychwstania z pomocą ludzkich figur przypominających szopkowe panopticum.  Stają przed nami Strażak, Wdowa, Dziewczyna z walizką, Uciekinier, Urzędnik i Ewanjelista.” – czytamy w opisie spektaklu.
Oprócz podstawowego źródła literackiego w realizacji spektaklu wykorzystano mało znane staropolskie pieśni wielkanocne i lamenty, opracowane przez Jacka Hałasa - instrumentalistę i wykonawcę muzyki ludowej.

Warto przypomnieć, że premiera sztuki (08.03.2016) była transmitowana na żywo w TVP Kultura.

 

„Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” została wydana w Krakowie , w drugiej połowie XVI w. Po tekst sięgało wielu wybitnych reżyserów polskiego teatru, m.in. Leon Schiller i Kazimierz Dejmek.


Link do spektaklu znajduje się tutaj   

źródło: Teatr Wierszalin 
oprac. Aneta Kursa

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook