Dodana: 14 czerwiec 2021 08:58

Zmodyfikowana: 14 czerwiec 2021 09:01

„Walizka” zamknięta. Nagroda marszałka trafiła do Łodzi

Zakończyła się w niedzielę (13.06) w Łomży trwająca trzy dni 34. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. Najważniejsze nagrody trafiły m.in. do Hiszpanii, Holandii i Rosji, ale także do polskich teatrów z Łodzi, Poznania, Warszawy i Katowic. Jedna z wygranych została ufundowana przez Marszałka Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu rutka3-crop.jpg

Tegoroczny festiwal przyjął hasło przewodnie: „Teatr ważnych spraw”. Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży i szef „Walizki” oraz jego współpracownicy, zaproszeni twórcy i jurorzy, postanowili przyjrzeć się jakie problemy współczesnego świata obecne są na lalkowych scenach w różnych krajach. Różne języki, środki ekspresji, wizje artystyczne, ale od wszystkich oczekiwany był wspólny „mianownik”: zrozumienie przekazu przez dorosłych, ale też młodych widzów.

34. „Walizka” była rekordowa pod względem liczby przedstawień - aż 17 prezentowanych przez teatry z 11 krajów. Z powodu trwającej pandemii, przyjęta została hybrydowa formuła festiwalu: spektakle zagraniczne prezentowane było w formie rejestracji filmowych, polskie występowały na scenie. Widzowie mogli je oglądać w salach TLiA, nowej Hali Kultury oraz Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych.

Po obejrzeniu konkursowych przedstawień jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

  • Grand Prix w wysokości 4 tys. złotych ufundowane przez Prezydenta Miasta Łomża otrzymuje przedstawienie „2062” Karli Kracht & Andresa Beladieza (Hiszpania).
  • Nagrodę w wysokości 3 tys. złotych ufundowaną przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu otrzymują Ulrike Quade i Jo Stromgren za reżyserię przedstawienia „Coco Chanel” Ulrike Quade Company (Holandia).
  • Nagrodę w wysokości 3 tys. złotych ufundowaną przez Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymuje Marika Wojciechowska za scenografię do przedstawienia „Rutka” Teatru Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi.
  • Nagrodę w wysokości 3 tys. złotych ufundowaną przez Starostę Powiatu Łomżyńskiego otrzymuje Kapela ze Wsi Warszawa za muzykę do przedstawienia „Baśń o trzech konikach” Teatru Animacji w Poznaniu.
  • Zespołową nagrodę aktorską w wysokości 1 tys. złotych ufundowaną przez Wójta Gminy Łomża otrzymuje zespoł Khabarovsk State Regional Puppet Theatre (Rosja) za rolę w spektaklu „Tevli station”.
  • Zespołową nagrodę aktorską w wysokości 1 tys. złotych ufundowaną przez Wojta Gminy Łomża otrzymują Anna Przygoda-Budna i Tomasz Kowol za rolę w spektaklu „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” Teatru Lalek Guliwer (Warszawa).
  • Dwie równorzędne nagrody aktorskie po 500 złotych ufundowane przez Wójta Gminy Łomża otrzymują Katarzyna Pałka i Teresa Kowalik za role w spektaklu „Rutka” Teatru Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi.
  • Nagrodę specjalną – grawerton ufundowany przez Wojewodę Podlaskiego otrzymuje Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum (Katowice) za spektakl „Łysek z pokładu Idy” w reżyserii Konrada Dworakowskiego.

Na potrzeby festiwalu zespoły teatralne z zagranicy nagrały filmowe zapisy swoich spektakli, a także krótkie autoprezentacje dotyczące ich teatrów, spektakli i twórców. Dzięki temu, zanim publiczność przystąpiła do obejrzenia kolejnego spektaklu, mogła w takiej właśnie formule, spotkać się z jego twórcami. Można było zajrzeć do teatrów, w których pracują, obejrzeć fragmenty prób, posłuchać wypowiedzi realizatorów spektakli.

Program tegorocznego festiwalu był wyjątkowo bogaty i atrakcyjny. Publiczność w rożnych kategoriach wiekowych, a także jury, cieszył wyjątkowo wysoki poziom prezentacji. Stąd werdykt komisji konkursowej zapadał po burzliwych, gorących dyskusjach.

Jury dziękuje organizatorom, wszystkim pracującym na rzecz festiwalu, władzom go wspierającym, teatrom biorącym udział w festiwalu, a także świetnej publiczności za niepowtarzalną atmosferę tego festiwalu.

Maciej Gryguc
red.: Cezary Rutkowski
fot.: TLiA Łomża, Telewizja Narew

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook