Dodana: 20 czerwiec 2022 09:32

Zmodyfikowana: 20 czerwiec 2022 09:53

Nowogród. Wielkie święto kultury kurpiowskiej

Zespoły, śpiewacy i instrumentaliści, gawędziarze oraz wielbiciele kurpiowskiej kultury zjechali w niedzielę, 19 czerwca do Nowogrodu. Po raz 29. odbyły się tam Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej (ODKK). Współorganizatorem wydarzenia było Muzeum - Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika – od niedawna instytucja kultury samorządu województwa podlaskiego, a w kurpiowskim święcie uczestniczył wicemarszałek Marek Olbryś.

Kurpie (4 of 16).jpg

- Zitojcie do nas, wszyscy Kurpie i wszyscy inaczej odziani – wicemarszałek Olbryś powitał obecnych tradycyjną formułą w Związku Kurpiów.

- Skansen jest symbolem kultury kurpiowskiej i dobrze, że wydarzenie o takich tradycjach, jak Dni Kultury Kurpiowskiej dzieje się wśród obiektów skansenu. To powinien być nowy znak naszej działalności w tym miejscu - otwartość na tradycje, ale też nowe inicjatywy, które jednoczą i wzmacniają Kurpiów. Jesteśmy tu dzisiaj wielką kurpiowską rodziną – podkreślał.

Skansen i ROK – wspólna organizacja ODKK

Od początku organizatorem Dni jest Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. Tym razem jednak wspólnie z  marszałkowskim Muzeum - Skansenem Kurpiowskim im. Adama Chętnika.

Kilka osób na scenie.

- To, co dobre kontynuujemy, wprowadzamy nowe elementy. Skansen to przepiękne miejsce w historii całej kultury narodowej. Kilka dni temu gościliśmy przedstawicieli miast zaprzyjaźnionych z Łomżą, m.in. z Włoch czy Ukrainy. Byli zachwyceni pięknem tego miejsca. Już teraz zapraszam 21 sierpnia na Niedzielę Świętego Rocha - mówił Juliusz Jakimowicz, dyrektor skansenu.

Natomiast dyrektor łomżyńskiego ROKu Jarosław Cholewicki podkreślił, że po raz pierwszy w całej tradycji ODKK, scena stanęła w pobliżu zabytkowego młyna wodnego, a zaledwie kilka razy uczestnicy wydarzenia gościli wewnątrz skansenu, a nie na stałej scenie nad Narwią tuż za ogrodzeniem obiektu.   

- Po dwóch latach pandemicznej przerwy wróciliśmy do tradycyjnego spotkania artystów i widzów. Jest ponad 50 zespołów, muzyków, śpiewaków, gawędziarzy z trzech województw. Większość we wspaniałych kurpiowskich strojach, które - choć to może nie wygląda - dobrze chronią przed upałem  - poinformował Jarosław Cholewicki.  

„Dziadek miałby ogromną satysfakcję”

Dwie kobiety w strojach ludowych

Organizatorzy zaprosili do poprowadzenia zajęć warsztatowych przedstawicieli unikalnych zawodów. Była tkaczka, kowal, wycinankarka i specjalista gry na harmonii pedałowej. Wokół rozstawiły się stoiska z regionalnymi smakołykami (m. in. z piwem jałowcowym i kwasem chlebowym), wyrobami rękodzieła.

Przez kilka godzin na scenie kolejno swoje talenty prezentowali uczestnicy konkursu XXIX Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej. Widowisko przeplatane było występami zespołów towarzyszących m.in. Skiela Kapela. 

- Dziadek miałby ogromną satysfakcję, a naszym zadaniem na przyszłość jest, aby tu było tego dnia jeszcze większe kurpiowskie zgromadzenie - powiedział Jacek Chętnik, wnuk założyciela skansenu w Nowogrodzie.

 

tekst i fot.: Maciej Gryguc
oprac.: Aneta Kursa

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook