Dodana: 12 luty 2019 11:27

Zmodyfikowana: 12 luty 2019 11:27

Najlepsze filmy ŻUBROFFKA 2018 – pierwszy z trzech specjalnych pokazów

Jeśli przegapiliście filmy, które zostały nagrodzone podczas festiwalu ŻUBROFFKA 2018 lub chcielibyście ponownie je obejrzeć to już dziś (12 lutego br.) jest okazja. Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza do kina Forum na pierwszy z trzech specjalnych pokazów.

Ilustracja do artykułu zubroffka18.jpg

W grudniu 2018 roku odbyła się 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA – pięć dni wypełnionych filmami, koncertami, warsztatami, dyskusjami i spotkaniami! O nagrody walczyło ponad sto filmów, wybranych spośród prawie dwóch tysięcy zgłoszeń!

Podczas trzech seansów zaprezentowanych zostanie kilkanaście wyróżnionych przez Jury filmów.

Pokaz filmów nagrodzonych podczas festiwalu ŻUBROFFKA 2018 cz. I
(Ukraina, Polska, Szwecja, Węgry, Holandia,  Stany Zjednoczone, Brazylia) 80’
12 lutego 2019, godz. 18:45
Kino Forum, ul. Legionowa 5
wstęp: 6 zł
Filmy z napisami po polsku i angielsku!

Lista filmów:
Kiem Holijanda, reż. Sarah Veltmeyer, Holandia 2017, 14’
Nagroda w konkursie KIDS – kategoria Młodzież 16+
Sztangista/Weightlifter, reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk, Ukraina, Polska 2018; 30’
GRAND PRIX Festiwalu ŻUBROFFKA 2018 – uzasadnienie Jury: Za odważne i wyjątkowe przedstawienie bezwzględnej wewnętrznej walki.
I Nagroda w Konkursie Międzynarodowym OKNO NA WSCHÓD – uzasadnienie Jury: Odważna fizyczność zdjęć zrobiła na nas wrażenie swoim subtelnym, organicznym a jednocześnie stylizowanym obrazowaniem.
Nagroda za Najlepsze Zdjęcia – uzasadnienie Jury: Odważna fizyczność zdjęć zrobiła na nas wrażenie swoim subtelnym, organicznym a jednocześnie stylizowanym obrazowaniem.
Nagroda NEW EUROPE TALENT AWARD (wyjazd na festiwal filmowy w Berlinie) ufundowana przez New Europe Film Sales dla najbardziej obiecującego twórcy z Europy Środkowej i Wschodniej

Take Me Please, reż. Olivér Hegyi, Węgry 2018; 14’
Nagroda za Najlepszą Animację – uzasadnienie Jury: Za to, że film zaskoczył nas swoją wyrafinowaną wrażliwością w podejściu do egzystencjalnej podróży chłopca ze złamanym sercem i za wykreowanie wysoce steksturalizowanego wszechświata nie tak wcale odległego od nas.

Hiatus, reż. Vivian Ostrovsky, Stany Zjednoczone, Brazylia 2018, 7’
Wyróżnienie w konkursie NA SKRAJU – uzasadnienie Jury: Poetycki film dokumentalny o brazylijskiej pisarce Clarice Lispector, mimo swojego krótkiego formatu, potrafi uchwycić i przekazać głębokie, metafizyczne rozumienie tematu oraz jest w stanie urealnić autorski, ambiwalentny i introwertyczny sposób, z którym wszyscy możemy się identyfikować.

The Burden, reż. Niki Lindroth von Bahr, Szwecja 2017; 13’
I Nagroda w Konkursie Międzynarodowym CAŁY TEN ŚWIAT – uzasadnienie Jury: Za ujmujący słodko-gorzki humor i wyśmienite rzemiosło.

za: bok.bialystok.pl

facebook