Dodana: 8 wrzesień 2020 11:39

Zmodyfikowana: 8 wrzesień 2020 11:39

Dobiegło końca łomżyńskie święto teatru

11 spektakli w ciągu czterech dni. W niedzielę (07.09) w Łomży zakończyło się tamtejsze święto teatru, czyli Spotkania Teatralne Walizka. Honorowym patronatem 33. edycją festiwalu objął Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Przebrany mężczyzna na małej scenie teatralnej. Przed nią grupa oglądających spektakl ludzi

- Ludzie są rzeczywiście spragnieni kontaktu ze sztuką i lubią nasz festiwal - to dla mnie jedna z najważniejszych refleksji z tegorocznej Walizki – mówi Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży, organizator Walizki. - Dowód otrzymałem podczas jednego z wieczornych spektakli. Niebo jeszcze rozjaśniały błyskawice, deszcz dopiero co się skończył, ziemia w rozmokła, a w naszym amfiteatrze zgromadziła się ponad setka widzów oczekujących na widowisko. Na innym, już po zmroku, widziałem całe rodziny z maleńkimi dziećmi w wózkach.

Jak przyznał, trzeba było trochę się „ślizgać między pogoda i niepogodą”, ale żaden spektakl nie musiał zostać odwołany.        

- Mogę powiedzieć, że to, co zrobiliśmy ma głęboki sens. Dla nas ogromne znaczenie ma wychodzenie do widza i kontakt z publicznością, a to się działo, mimo wszelkich ograniczeń i rygorów. Była integracja, o którą nam w tej imprezie chodzi. Mam też nadzieję, że pozyskaliśmy nowych widzów. Musimy mieć dla kogo grać - dodaje Jarosław Antoniuk. 

Jak ocenia, ogromną zdobyczą tegorocznej „Walizki” stało się także odkrycie w Łomży nowych „przestrzeni dla teatru”. Ze względu na kwestie epidemiczne, spektakle z zamkniętych sal, przeniosły się na ulice, czy do parku. Grane były na miejskim deptaku, czyli ulicy Długiej, dziedzińcach katedry i klasztoru BM Kapucynów, w Galerii Veneda, Porcie Łomża nad Narwią, amfiteatrze przy ul. Zjazd oraz w Parku Jana Pawła II     

Tegoroczna łomżyńska „Walizka” trwała cztery dni. Zaprezentowanych zostało 11 spektakli w wykonaniu zespołów i solistów teatralnych z Gliwic, Krakowa, Rzeszowa, Łodzi, Lanckorony, Warszawy i Gdańska.

fot. i tekst: Maciej Gryguc

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook