Dodana: 24 listopad 2021 15:01

Zmodyfikowana: 24 listopad 2021 15:04

XL Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego

W jubileuszowej edycji konkursu weźmie udział około 170 instrumentalistów z Litwy, Słowacji, Estonii, Szwajcarii oraz z wielu regionów Polski. Sztandarowe wydarzenie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbędzie się w dniach 4-5 grudnia. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego.

Rysunek człowieka grającego na instrumencie pasterskim. Nazwa konkursu.

To jedna z nielicznych imprez kulturalnych w naszym kraju pielęgnująca stare tradycje polskiego ludu i polskiego chrześcijaństwa zachowana w nieskażonej postaci. Konkurs każdego roku odbywa się w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu w pierwszą sobotę i niedzielę grudnia. Można wtedy zobaczyć i usłyszeć dawne instrumenty pasterskie oraz tradycyjne melodie.

Pierwszego dnia (4 grudnia) odbędą się przesłuchania w kategorii: ligawki - dzieci do lat 10, dzieci do lat 17, dorośli do 64 lat, seniorzy powyżej 65 roku życia, trombity, bazuny, rogi pasterskie oraz inne instrumenty pasterskie – dzieci i młodzież oraz dorośli. Między przesłuchaniami odbywać się będą koncerty zespołów folklorystycznych polskich i zagranicznych. Nazwiska zwycięzców poznamy w niedzielę (5 grudnia) po mszy w intencji uczestników konkursu.  Tego dnia odbędą się koncerty laureatów, wręczenie dyplomów oraz nagród. Planowany jest Koncert Galowy Zespołu „Alphorn Experience” ze Szwajcarii.

Oprócz gości z zagranicy do Ciechanowca przyjadą też instrumentaliści z Kaszub, Podhala, Beskidu Śląskiego, Kurpi, Wielkopolski, Lubelszczyzny, Podlasia, Mazowsza, Warmii i Mazur.

Głównym celem Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego jest kultywowanie zwyczaju, przekaz i prezentacja zanikającej umiejętności grania na instrumentach pasterskich we wszystkich regionach Polski, gdzie takie instrumenty i osoby na nich grające występują oraz w tych krajach europejskich, gdzie jest ona kultywowana w środowiskach wiejskich.
Trzydzieści dziewięć lat istnienia Konkursu uratowało od zapomnienia muzykę pasterską oraz unikatowe już instrumenty.

Gra na instrumentach pasterskich jest dla uczestników formą aktywnego uczestnictwa w kulturze, przekazywana z pokolenia na pokolenie, angażując do udziału całe rodziny, co wpisało się już na stałe w życie kulturalne regionu. Międzynarodowy zasięg konkursu podnosi jego rangę i pozwala rok rocznie zapraszać kolejnych instrumentalistów z różnych części Europy.

Współorganizatorami Konkursu są Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem oraz Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu.

Konkurs objęli tez patronatem Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Wojewoda Podlaski. 

Patronat Duchowy nad Konkursem sprawuje Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej JE Ksiądz Biskup Piotr Sawczuk.

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu jest jednostką kutury Samorządu Województwa Podlaskiego.

źródło: Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu 
oprac.: Aneta Kursa

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook