Dodana: 19 grudzień 2016 12:13

Zmodyfikowana: 19 grudzień 2016 14:18

„Ludzie zwykli, niezwykli” – Promocja Słownika biograficznego Tatarów polskich XX wieku w Muzeum Historycznym w Białymstoku

W minioną sobotę 17 grudnia b.r. odbyła się w Muzeum Historycznym w Białymstoku, Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, niecodzienna promocja książki, na którą przybyło wiele osób, rodzin o korzeniach tatarskich.

Ilustracja do artykułu image1.JPG

Wśród przybyłych obecna była młoda kobieta, z wykształcenia inżynier biomedyczny, której mama pochodziła z okolic Gorzowa Wielkopolskiego. To wielopokoleniowe spotkanie było tym bardziej doniosłe, z uwagi na wydawnictwo którego dotyczyło, bowiem Słownik biograficzny Tatarów polskich XX wieku powstał dzięki zaangażowaniu dziesiątek osób – jak podkreślił Aleksander Miśkiewicz, redaktor naukowy opracowania.

Na pytania gości odpowiadali obecni: członkini zespołu redakcyjnego Halina Szahidewicz, redaktor naukowy, dr Aleksander Miśkiewicz oraz redaktor prowadzący opracowanie Musa Çaxarxan Czachorowski.   

Wieczór uświetniła Anna Mucharska, recytując wybrane fragmenty książki oraz Elwira Szehidewicz, prezentując tradycyjny strój krymsko-tatarski.

W słowniku odnajdujemy biogramy najbardziej znanych i zasłużonych postaci; poznajemy zawody, jakimi parali się w przeszłości Tatarzy polscy. Patrzymy na fotografie…

„Ludzie zwykli, niezwykli” - tak tytułem wstępu charakteryzuje sylwetki nieżyjących polskich Tatarów-muzułmanów Tomasz Miśkiewicz, Mufti Rzeczpospolitej Polskiej. Myślę, że śmiało to sformułowanie można przypisać także dzisiejszym potomkom Tatarów, za nieustanne pielęgnowanie zasad, wierność tatarskiej tradycji, polskiemu patriotyzmowi. Za pozostawanie poza konfliktami polskości z tatarskością, obywatelskości z religią.

 

Opracowanie zrealizowano dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Więcej informacji odnośnie dostępności egzemplarzy uzyskają Państwo w Muzułmańskim Związku Religijnym.   

 

                                                                                                 

                                                                                                         

Małgorzata Mruczek/ Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP

  

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook