Dodana: 2 kwiecień 2016 21:02

Zmodyfikowana: 2 kwiecień 2016 21:02

EKO-KREACJE – warsztaty twórczego recyklingu w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury

Eko-edukacja instruktorów, nauczycieli, artystów i dzieci – startują warsztaty twórczego recyklingu

Ilustracja do artykułu eko_kreacje_woak (1).JPG

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku rusza z projektem „EKO-KREACJE”.

Projekt składać się z będzie z kilku etapów różnorodnych działań animacyjnych skupionych wokół tematu ekologii. W trakcie sześciu dwudniowych warsztatów, pleneru malarskiego oraz konkursu dla szkół, WOAK będzie edukować instruktorów i nauczycieli z ośrodków kultury województwa podlaskiego, artystów oraz dzieci i młodzież, by w twórczy sposób podchodzili do surowców wtórnych, zdaniem większości – rzeczy niepotrzebnych.

Połączenie edukacji ekologicznej ze sztuką przynosi wspaniałe efekty. Ta trzecia już edycja projektu realizowanego wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest tego najlepszym dowodem. Dodatkowo przez wiele lat organizowaliśmy plenery malarskie ph. „Ochrona ginącej przyrody poprzez sztukę”. Ciągle szukamy nowych form naszych działań animacyjnych, bo takie wymagania stawiają nam dzisiejsi odbiorcy – podkreśla dyrektor WOAK Cezary Mielko.

W kwietniu, maju, czerwcu i wrześniu 2016 r. uczestnicy projektu wezmą udział w spotkaniach tematycznych prowadzonych przez plastyków; ogółem zaplanowano 72 godziny. Białostoccy artyści, m.in. Małgorzata Niedzielko, Elwira Horosz, Paulina Horba, pomogą znaleźć inspirację twórczą w folii, zakrętkach, śrubkach, gazetach, ciuszkach, workach, pestkach czy łupinach. Następnie ogłoszony zostanie konkurs plastyczny, w którym tym razem będą mieli okazję wykazać się najmłodsi. Podsumowanie projektu zaplanowano na grudzień 2016 r. Zaprezentowane zostaną wówczas efekty warsztatów, a także rozdane  nagrody i wyróżnienia za najciekawsze prace. Finał nie może się oczywiście obejść bez wielu zabaw z wykorzystaniem surowców wtórnych.

– Znów powracamy do niewyczerpanego zbioru materiałów niepotrzebnych, porzuconych, niefunkcjonalnych lub już nieatrakcyjnych. Pozbywamy się ich lekką ręką, ale można inaczej. Wyobraźnia, pomysłowość czy artystyczne inspiracje podpowiedzą nowe, czasem zaskakujące  rozwiązania, które będą nas cieszyć na co dzień  –  zauważa Lila Wyszkowska, plastyk z WOAK-u.

Poprzez działania z dziedziny plastyki użytkowej, w których trzeba wykazać się wyobraźnią i pomysłowością, organizatorzy będą zachęcać do wykorzystywania nowoczesnych możliwości recyklingu i upcyklingu, pokazywać, że czasem niepozorne surowce wtórne można z powodzeniem przekształcić w ciekawą „eko-kreację”.

 

Tematy warsztatów:

PLASTIK – pety, folia i zakrętki; 1-2 kwietnia.

METAL – śrubki, kapsle i druciki; 22-23 kwietnia.

GRATY Z SZUFLADY – łączenie różnych materiałów z odzysku; 20-21 maja.

PAPIER – gazety, rurki i tekturki; 3-4 czerwca.

TEKSTYLIA – ciuszki, worki, pasmanteria; 10-11 czerwca.

NATURALNE – patyki, szyszki, pestki, łupiny; 23 - 24 września.

 

Więcej informacji o projekcie na stronie www.woak.bialystok.pl

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook