Dodana: 2 wrzesień 2015 12:53

Zmodyfikowana: 2 wrzesień 2015 12:53

„Bernhard” Pawła Sakowicza na scenie Akademii Teatralnej

Studio DanceOFFnia 5 września zaprasza do AKADEMII Teatralnej w Białymstoku na spektakl Pawła Sakowicza "Bernhard".

Ilustracja do artykułu 1.JPG

Bezpłatne wejściówki są dostępne w SDK DanceOFFnia ul. Zwycięstwa 8/1 lok.10.  
Wejściówki można też rezerwować telefonicznie pod numerem: 85 652 51 64.
Początek przedstawienia o 19.00


SCENA DLA TAŃCA 2015

 

Projekt „Scena dla tańca“ realizowany w ramach programu własnego Instytutu Muzyki i Tańca umożliwia regularną obecność spektali tanecznych w Białymstoku.


Głównym celem jest pokazanie białostockiej publiczności szeroko pojętej różnorodności tańca.
To, jaki taniec jest, jaki może być, w jaki sposób jest rozumiany przez różnych twórców oraz to, jak wpływa na doznania widza.
Zobaczyć będzie można nie tylko spektakle teatru tańca w tradycyjnym jego rozumieniu, ale także odważnie podejmowane przez twórców eksperymenty sceniczne.
Każdy z zaproszonych gości prezentuje odmienny styl twórczy, inny sposób rozumienia świata oraz interpretacji podejmowanych tematów.
Dodatkowym bodźcem do poznania odmienności twórczej artystów będą ich spotkania  z udziałem widowni, odbywające się  tuż po zakończonych spektaklach.
Dzięki temu, widz będzie miał okazję zapoznać się z metodami pracy zaproszonych gości, ich inspiracjami oraz tym, w jaki sposób postrzegają ruch i jak on się odnosi do ogólnej koncepcji spektaklu.

Projekt ten ma duże znaczenie dla ciągłości i regularności wydarzeń z dziedziny tańca w Białymstoku. To miasto bardzo roztańczone, ale zainteresowani mają tylko jeden festiwal w roku, aby móc zobaczyć i doświadczyć najciekawszych zjawisk z dziedziny teatru tańca („Kalejdoskop”). Nie chcemy zmarnować tego potencjału, w związku z czym jest ogromna potrzeba regularnego, częstszego  organizowania tego typu wydarzeń. Ten projekt wprost odpowiada na te potrzebę. To krok w kierunku budowania w Białymstoku silnego ośrodka tańca współczesnego.

Widownię spektakli stanowić będą mieszkańcy województwa, zarówno osoby związane z działalnością artystyczną w dziedzinie tańca, teatru, muzyki i sztuk wizualnych, jak również odbiorcy wydarzeń artystycznych zainteresowani tą formą wyrazu artystycznego.

„Bernhard” – opis spektaklu

 

Mój stosunek do Thomasa Bernharda nie jest jednoznaczny, mówię to ja, bo łatwo się przyznaje, że Bernhard jest zarezerwowany dla teatru, ale gdy idzie o muzykalność języka, może być inaczej, muzykalność i rytm Bernharda, mówię to ja, przez tę muzykalność i rytm od dłuższego czasu myślę o ruchu, który, można powiedzieć, podąża za muzykalnością języka, ruch, o którym myślę, wyraża mój stosunek do Bernharda, albo zupełnie inaczej, mówię ja, mój stosunek do Bernharda nie jest aż tak jednoznaczny.

 

Premiera: 24 czerwca 2014, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Warszawa

Kolejny pokaz: 8 listopada 2014, Polska Platforma Tańca, Lublin

Choreografia i taniec: Paweł Sakowicz

Kostium: Rafał Zajko

Konsultacja dramaturgiczna: Natalia Sakowicz

Współpraca: Instytut Muzyki i Tańca, Uferstudios Berlin, Mica Moca Project Berlin

Spektakl zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Więcej informacji: pawelsakowicz.com/works/Bernhard


Paweł Sakowicz
Jest niezależnym tancerzem i choreografem. Absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów magisterskich w London Contemporary Dance School w zakresie performensu i choreografii. Współpracował m.in. z Sashą Roubicek, Jeannie Steele, Paolo Mangiola, Claire Cunningham, Marią Stokłosą, Ramoną Nagabczyńską, Sjoerdem Vreugdenhilem, Mikołajem Mikołajczykiem, Martą Ziółek. Od paru lat pracuje z artystami i kuratorami w Londynie, Warszawie i Berlinie.
W performatywnej części wystawy The Bride and the Bachelors: Duchamp with Cage, Cunningham, Rauschenberg and Johns w Barbican Centre tańczył repertuar Merce'a Cunninghama.

 

W choreografii najbardziej interesują go zagadnienia roli publiczności w spektaklu oraz improwizacja. Jego dyplom magisterski badał, w jaki sposób performer może kwestionować tradycyjną pozycję widza jako biernego obserwatora.

 

Był jednym z choreografów, którzy w ramach programu LUTOSFERY stworzyli etiudy taneczne do muzyki Witolda Lutosławskiego. Bajki muzyczne były prezentowane po raz pierwszy w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski we wrześniu 2013 roku. Latem 2013 roku Paweł odbył rezydencję choreograficzną w berlińskim Uferstudios, podczas której rozpoczął prace nad solowym spektaklem inspirowanym językiem Thomasa Bernharda. Premiera gotowego spektaklu Bernhard odbyła się w czerwcu 2014 roku w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Bernhard został wybrany do prezentacji w ramach Polskiej Platformy Tańca w listopadzie w Lublinie.

 

Jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu rezydencyjnego Instytutu Muzyki i Tańca oraz Alternatywnej Akademii Tańca Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk. Jako choreograf współpracował z Teatrem Malabar Hotel i Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

 

Okazjonalnie uczy w Białymstoku (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza, Wydział Sztuki Lalkarskiej) i Warszawie.

 

pawelsakowicz.com

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook