Dodana: 1 wrzesień 2015 13:39

Zmodyfikowana: 1 wrzesień 2015 13:39

76 rocznica bitwy pod Wizną

Zbliża się 76 rocznica bitwy pod Wizną. Bitwy, w której broniąc ojczyzny złożyli w ofierze swoje życie mjr Władysław Raginis i kpt. Stanisław Brykalski. W tym roku, w dniu 12 września (sobota), po raz kolejny na Górze Strękowej k. Wizny odbędą się uroczystości upamiętniające tamte tragiczne, a zarazem bohaterskie wydarzenia.

Ilustracja do artykułu Plakat Wizna76m.jpg

Uroczystości rozpocznie o godz. 11.00 msza św. polowa w intencji Ojczyzny, po której Oddziałowi Wołomin Związku Strzeleckiego, działającemu przy Stowarzyszeniu „Wizna 1939”, zostanie nadane imię kpt. Stanisława Brykalskiego, dowódcy artylerii odcinka „Wizna”.

Wyjątkowym wydarzeniem, niosącym szczególne przesłanie będzie – prezentowane po raz pierwszy, w wydaniu plenerowym – widowisko teatralne pt. „Jesteśmy Polski warci”, oparte na słuchowisku Jacka Raginisa i wyreżyserowane przez Dariusza Szadę-Borzyszkowskiego. W role mjr. Raginisa, kpt. Brykalskiego, ppłk. Tabaczyńskiego, mjr. Korpala oraz innych żołnierzy, wcielą się członkowie grupy teatralnej „Galernicy sztuki” z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze, którzy są także twórcami scenografii, efektów akustycznych i rekwizytów. To nie tylko warto, to po prostu trzeba zobaczyć!

Po inscenizacji program przewiduje złożenie kwiatów na grobie polskich oficerów, znajdującym się w ruinach schronu dowodzenia na Górze Strękowej.

Stało się już tradycją, że podczas uroczystości hołd Obrońcom odcinka „Wizna” złożą Hodowcy Gołębi Pocztowych z sekcji Wizna, Łomża, Nowogród i Konarzyce, którzy wypuszczą w lot nad Górą Strękową 1000 białych gołębi.

W tym dniu na Górze Strękowej, po raz pierwszy, po 76 latach od "wrześniowych" wydarzeń, spotkają się przedstawiciele rodzin oficerów i żołnierzy z załogi odcinka „Wizna” oraz ich dowódców. Gośćmi Honorowymi uroczystości będą rodziny mjr. Władysława Raginisa, kpt. Stanisława Brykalskiego, ppłk. Tadeusza Tabaczyńskiego i mjr. Antoniego Korpala, a także rodziny innych żołnierzy i oficerów z załogi „Wizna”, które udało się zaprosić.

Imprezami towarzyszącymi będą także: pokaz obsługi działa artyleryjskiego, takiego jakim dysponowała polska artyleria pod Wizną, zakończony salwami armatnimi na cześć poległych oficerów i żołnierzy, wystawy broni, umundurowania oraz inne ciekawe atrakcje przygotowane przez organizatorów i partnerów uroczystości, dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci. Nie zabraknie także tradycyjnej wojskowej grochówki.

Źródło: www.wizna1939.eu

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook