Dodana: 19 czerwiec 2017 13:15

Zmodyfikowana: 19 czerwiec 2017 13:24

Drzewo i Sakrum

Białostocczyzna to także obszar przenikania się Wchodu i Zachodu, obszar kulturowo i mentalnie kształtowany przez różne narody, religie i wspólną historię mieszkańców. Elementem bogatej mozaiki Podlasia są Białorusini, którzy od stuleci kształtowali kulturowy charakter tych ziem. Do dziś na wielu obszarach Białostocczyzny zachował się język, zwyczaje, a także kultura materialna podlaskich Białorusinów. Gminy, przez które przebiega szlak są częścią tego obszaru.

Na trasie szlaku możecie spotkać ludowych rzemieślników, artystów, muzyków czy rzeźbiarzy. Wszyscy ci ludzie - tworzą niepowtarzalny klimat tych obszarów i niewątpliwie wzbogacają jego przestrzeń kulturową.

Wytyczając trasę szlaku stworzyliśmy kilka alternatywnych możliwości poruszania się po nim. Wszystko po to, by pokazać jak najwięcej z piękna i bogactwa drewnianej architektury Podlasia, ale także po to, by każdy mógł wybrać te obszary, które najbardziej go interesują.

W najciekawszych miejscowościach na trasie Podlaskiego Szlaku Kulturowego "Drzewo i Sacrum" umieściliśmy tablice informacyjne. Dowiecie się z nich o historii miejscowości, o tym, co warto w niej zobaczyć, z kim się spotkać.

Szlak "Drzewo i Sacrum" nie powstałby bez pomocy wielu życzliwych ludzi. Materiały na tablice oraz do broszur informacyjnych przygotowywane były przez specjalistów, ale duża ich część była zebrana przez uczestników obozów badawczych (Orla 2008, Narew 2009, Hajnówka 2010). Dziękujemy Wam za pomoc i zaangażowanie w tworzeniu szlaku.

Wiele działań nie byłoby możliwych gdyby nie przychylność miejscowych samorządów, proboszczów miejscowych parafii, ale także mieszkańców - ludzi kształtujących krajobraz kulturowy naszego pogranicza, osób otwartych, życzliwych i gościnnych. Dziękujemy Wam za szereg inspiracji.

Zapraszamy zatem do wyruszenia w wędrówkę po Podlaskim Szlaku Kulturowym "Drzewo i Sacrum". Z pewnością czekają na Was niezapomniane wrażenia, a może także nieoczekiwane odkrycia.

Więcej

facebook