Dodana: 30 listopad 2020 14:00

Zmodyfikowana: 30 listopad 2020 14:01

Światowy Dzień AIDS – 01.12

We wtorek (01.12) przypada Światowy Dzień AIDS. Problem epidemii chorób HIV/AIDS stanowi wyzwanie dla wszystkich krajów świata, w tym Polski. Od 1985 r., czyli roku wybuchu epidemii, upowszechnianie rzetelnej wiedzy na temat HIV/AIDS, ograniczanie sytuacji ryzykownych oraz promowanie robienia testów na HIV są kluczowymi działaniami przeciwdziałającymi rozprzestrzenieniu się tej choroby.

Grafika z tekstem Światowy Dzień AIDS z czerwoną wstążką obok. W tle mapa świata

Nieodłącznym elementem obchodów Światowego Dnia AIDS jest czerwona kokardka – symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich bliskimi. Symbolika nawiązuje do Wojny w Zatoce Perskiej prowadzonej przez USA przeciwko Irakowi w 1991 r., kiedy żółtą wstążeczką upamiętniono walczących żołnierzy  amerykańskich. Kształt czerwonej kokardki symbolizuje odwrócone V. Jest to związane z tym, że jeszcze nie odnieśliśmy zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS.

Obecność czerwonej kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

Najbardziej skutecznym rozwiązaniem w walce z epidemią HIV/AIDS było wprowadzenie w połowie lat 90. leczenia antyretrowirusowego. Na skutek przeprowadzonych badań nastąpił spadek liczby zachorowań oraz śmiertelności na AIDS w krajach rozwiniętych. W Polsce ujednolicone i zintegrowane leczenie ARV jest praktykowane od 2001 r. w ramach programu polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia. Dzięki leczeniu antyretrowirusowemu i szybkiemu wykryciu wirusa w organizmie można przeżyć długie lata. Zmienił się również profil osób, które się zakażają. Już nie mówi się o szczególnych grupach (grupach ryzyka), które zakażają się HIV, lecz o zachowaniach ryzykownych, narażających na to zakażenie. A to znaczy, że każda osoba, niezależnie od płci, wieku, przekonań czy statusu społecznego, podejmująca takie ryzyko, może ulec zakażeniu. 

Z podstawowych informacji epidemiologicznych HIV i AIDS w Polsce wynika, że od początku epidemii (1985r.) do 30 grudnia 2019 r. liczba osób zakażonych wynosi 25 544, 3 751 ma AIDS, natomiast 1 428 chorych zmarło.

Na podstawie danych Krajowego Centrum ds. AIDS wiadomo, że na koniec października 2020 r. leczeniem ARV objętych było około 13 351 pacjentów, w tym 96 dzieci i 48 kobiet w ciąży. Leczenie jest prowadzone  i finansowane w ramach programu zdrowotnego Ministra Zdrowia p.n. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017 – 2021".

Na świecie żyje 37,9 miliona osób z HIV/AIDS, w 2018 r. zakażenie HIV rozpoznano u 1,7 miliona osób, 770 tysięcy osób zmarło z powodu HIV/AIDS.

oprac. Cezary Rutkowski

na podst. danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Łodzi oraz Krajowego Centrum ds. AIDS

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook