Dodana: 24 październik 2015 17:51

Zmodyfikowana: 24 październik 2015 17:51

Otwarcie Zakładu Alergologii i Immunologii i Doświadczalnej (ZAiID) Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Zakład Alergologii i Immunologii Doświadczalnej ma być odpowiedzią na wyzwania, które stawia ciągły rozwój cywilizacji. ZAiID stanowić będzie swoisty pomost łączący najnowsze badania eksperymentalne z praktyką kliniczną poprzez rozwijanie i wdrażanie nowych badań diagnostycznych oraz nowych opcji terapeutycznych. ZAiID łączyć będzie sferę naukową z pracą kliniczną w powiązaniu ze wsparciem i współpracą z przemysłem oraz prywatnymi przedsięwzięciami o charakterze innowacyjnym.

Ilustracja do artykułu umb-08.jpg

- Rozwój Uniwersytetu to nie tylko budynki, ale przede wszystkim ludzie. Wszystkie nasze wydziały należą do najlepszych w kraju. I choć cieszymy się, że jesteśmy tak dobrzy, to chcielibyśmy być jeszcze lepsi. Efektem tego jest nasz plan rozwojowy gdzie postawiliśmy na choroby cywilizacyjne. I właśnie jednym z elementów naszego rozwoju jest powołanie nowego zakładu – mówił prof. dr hab. Adam Krętowski, Prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Prof. dr hab. Krzysztof Kowal przedstawił ideę Zakładu Alergologii i Immunologii i Doświadczalnej.

- Żyjemy w coraz lepszym, coraz bardziej rozwijającym się świecie. Niestety rozwój cywilizacji i narażenie na liczne szkodliwe czynniki środowiska powoduje, że układ immunologiczny często sobie nie radzi. Zaczyna się mylić i źle reaguje na czynniki zewnętrzne lub na samego siebie, własne tkanki i narządy. Choroby o podłożu immunologicznym, jak alergia czy astma, dotykają już nawet 30 proc. społeczeństwa – podkreślał prof. Kowal.

Zakład Alergologii i Immunologii Doświadczalnej UMB ma być więc odpowiedzią na wyzwania nowoczesnego świata. Obecny na otwarciu poseł Robert Tyszkiewicz przekazał rektorowi uczelni list gratulacyjny od Ministra Zdrowia prof. Mariana Zembali, który w swoim piśmie podkreślił, że takie inicjatywy przyczyniają się do rozwoju polskiej medycyny.

- Tworzycie Państwo projekt innowacyjny, którego w dzisiejszej Polsce bardzo potrzeba. To jest fundament, na którym chcemy budować międzynarodową pozycję naszego kraju zarówno pod względem naukowym jak i gospodarczym – podkreślił Robert Tyszkiewicz.

A obecny na uroczystości Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego zauważył: - Kiedyś jeden z kontrolerów skarbowych powiedział do mnie, że nie ma ludzi niewinnych - są tylko źle skontrolowani. Przekładając to na język dzisiejszej uroczystości: nie ma ludzi bez alergii są tylko źle zdiagnozowani. A tak naprawdę cieszę się z otwarcia Zakładu Alergologii i Immunologii Doświadczalnej na naszym Uniwersytecie Medycznym. Lepsza jakoś lepsza skuteczność w leczeniu.

Badania epidemiologiczne wykazują, że tylko w Polsce na choroby alergiczne chorować może 10 mln osób.  Rozwój cywilizacji powoduje narażenie na liczne szkodliwe czynniki środowiska, co sprzyja rozwojowi przewlekłych chorób o podłożu immunologicznym takich jak astma czy układowe choroby tkanki łącznej. Duża częstość występowania oraz przewlekły charakter tych chorób powodują, że stanowią one bardzo istotny i narastający problem medyczny jak i społeczny. Opracowanie nowych, skuteczniejszych i bezpieczniejszych metod diagnostyki, leczenia i/lub profilaktyki przewlekłych chorób o podłożu immunologicznym stanowi zatem bardzo ważne zadanie zarówno z naukowego jaki i czysto praktycznego, medycznego punktu widzenia.

Zakład zamierza badać przyczyny coraz powszechniejszych alergii nowymi metodami diagnostycznymi, eksperymentalnymi. Podstawowy sprzęt do takich analiz już jest, wkrótce trafi tu bardziej zaawansowana aparatura. Badania będą prowadzone w oparciu o modele zwierzęce i in vitro.

Zakład już nawiązał współpracę z jednostkami badawczymi z USA i Szwajcarii, a obecny na uroczystości prof. Oliver Distler z Uniwersytetu w Zurichu (Szwajcaria) potwierdził możliwości i chęć przyszłej współpracy.

Nowo powstały Zakład UMB wielką wagę przykłada tez do komercjalizacji, w tym współpracy z przemysłem farmaceutycznym w celu stworzenia i walidacji nowych metod terapeutycznych na modelach eksperymentalnych, jak również współpracy z lokalnym przemysłem w celu stworzenia nowoczesnej aparatury badawczo-naukowej oraz diagnostyczno-terapeutycznej.  

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook