Dodana: 28 wrzesień 2015 11:37

Zmodyfikowana: 28 wrzesień 2015 11:37

Na Podlasiu zrealizowano pierwszy wielowymiarowy projekt edukacyjny z zakresu profilaktyki HIV i AIDS skierowany do osób niesłyszących

„Żyć bez ryzyka HIV/AIDS” to nowatorski projekt edukacyjny z zakresu profilaktyki HIV/AIDS, skierowany do osób niesłyszących i niedosłyszących z województwa podlaskiego.

Ilustracja do artykułu III miejsce - autor Asia.jpg

Od stycznia w ramach programu zrealizowano m.in. szkolenia i warsztaty dla osób z dysfunkcją słuchu. We wrześniu rozstrzygnięto konkurs fotografii reportażowej związanej z problematyką HIV/AIDS. Podsumowaniem działań jest teledysk nagrany w Polskim Języku Migowym (PJM), poświęcony kwestii zrozumienia i akceptacji osób seropozytywnych.

Organizatorem i pomysłodawcą programu jest białostockie Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym „MIG-iem”. Środki na realizację projektu pochodzą z grantu przyznanego organizacji przez Gilead Sciences Poland w ramach konkursu Pozytywnie Otwarci.

Celem projektu „Żyć bez ryzyka HIV/AIDS” jest podniesienie świadomości osób niesłyszących i niedosłyszących w zakresie przyczyn, następstw i potencjalnych zagrożeń wynikających z zakażenia wirusem HIV oraz możliwej profilaktyki. To pierwszy tego typu program w województwie podlaskim skierowany do osób z dysfunkcjami słuchu, a więc osób o utrudnionym dostępie do edukacji i wiedzy z różnych dziedzin. Wszystkie szkolenia i warsztaty zrealizowane w ramach projektu odbyły się z udziałem tłumacza języka migowego. Podczas zajęć uczestnicy otrzymali informacje na temat sposobów i źródeł zakażeń HIV/AIDS, a także poznali problemy stygmatyzowanych osób seropozytywnych. Uzupełnieniem teoretycznej wiedzy było szkolenie z pierwszej pomocy przedlekarskiej, w przypadku kiedy poszkodowanym jest osoba zakażona HIV/AIDS.

Osoby niesłyszące mogły również w ramach programu wziąć udział w konkursie fotografii reportażowej, zgłaszając prace związane z tematyką projektu. Najlepsze fotografie zostały nagrodzone i obecnie stanowią część wystawy, którą można oglądać na Rynku Kościuszki w Białymstoku do 28 września. Finałem projektu „Żyć bez ryzyka HIV/AIDS” jest muzyczny spot dotyczący HIV/AIDS, w którym wzięli udział niesłyszący uczestnicy akcji. Organizatorzy zadbali o profesjonalną oprawę, za którą odpowiadają muzycy z grupy Zerova. Teledysk skonstruowany jest tak, aby był zrozumiały zarówno dla słyszącej jak i niesłyszącej części społeczeństwa. Klip można obejrzeć na YouTube pod adresem https://youtu.be/ECtejo8ZLDE

„Zależało nam, żeby nasz projekt był nie tylko obiektywnie ciekawy i wielowymiarowy, ale przede wszystkim dostosowany do możliwości komunikacyjnych osób z dysfunkcją słuchu. Stąd między innymi pomysł teledysku. Muzyka, emocje i komunikaty niewerbalne to bardzo cenne narzędzia w komunikacji z niesłyszącymi. Oni dostrzegają problem osób seropozytywnych, nawet jeśli czasem nie potrafią go nazwać. Poza tym, osoby niesłyszące, tak samo jak wszyscy inni, potrzebują wiedzy o HIV i AIDS. I na razie nie jest ona dla nich łatwo dostępna” – powiedziała Urszula Minta, Prezes Stowarzyszenia Pomocy Niesłyszącym „MIG-iem”.

„Realizacja projektów, takich jak „Żyć bez ryzyka HIV/AIDS” to ważna forma popularyzacji tematu zagrożenia HIV w środowisku osób niesłyszących, które jest dość zamknięte i hermetyczne. A przecież osoby niesłyszące też są narażone na zakażenie. Mam nadzieję, że dzięki temu programowi wzrośnie ich wiedza o tym, jak chronić się przed HIV” – dodał Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

„W Polsce żyje blisko 900 tys. osób z dysfunkcją słuchu. Rzadko kto próbuje dotrzeć do tej grupy z informacją o HIV/AIDS, a ten problem ich też dotyczy. Niezwykle ważna jest zarówno promocja profilaktyki i wczesnej diagnostyki wirusa, jak również zmniejszenie stygmatyzacji osób zakażonych HIV i chorych na AIDS” – podsumował Michał Kaźmierski, dyrektor generalny firmy Gilead Sciences Poland, która od początku konkursu Pozytywnie Otwarci, przeznaczyła na realizację projektów granty w wysokości ponad 700 tys. złotych.

***

Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m. st. Warszawy, Wojewoda Mazowiecki, Krajowe Centrum ds. AIDS, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook