Dodana: 29 sierpień 2017 11:53

Zmodyfikowana: 29 sierpień 2017 11:53

Zadecyduj o nazwach pociągów PKP Intercity

„Branicka”, „Esperanto”, a może „Jagiellończyk”? Rozpoczyna się trzecia edycja plebiscytu na nazwy pociągów PKP Intercity. Od 29 sierpnia do 4 września na facebook'owym profilu przewoźnika można głosować na przydomki dla 16 składów, które będą kursowały od nowego rozkładu jazdy 2017/18.

Ilustracja do artykułu PKP_Intercity_01.jpg

Wojewodowie typują nazwy

Partnerami tegorocznej edycji plebiscytu są wojewodowie. Z urzędów wojewódzkich PKP Intercity otrzymało propozycje nazw, które nawiązują do regionów. Odwołują się one m.in. do historii, dziejów ludzi i wybitnych postaci, kultury czy miejscowych atrakcji turystycznych.

O nazwy ubiega się 16 składów PKP Intercity, a więc tyle ile jest województw w kraju. Dzięki tej inicjatywie, pasażerowie będą mogli podróżować pociągami, których nazwy bezpośrednio kojarzą się z odwiedzanymi przez nich regionami.

„Branicka”, „Esperanto” czy „Jagiellończyk”?

Dla województwa podlaskiego przygotowano trzy propozycje nazw: „Branicka”, „Esperanto” oraz „Jagiellończyk” dla pociągu na trasie z Białegostoku do Łodzi. Pierwsza z nich nawiązuje do postaci szczególnej dla Białegostoku – szlachcianki Izabelli Branickiej, siostry króla Stanisława Augusta, będącej jednocześnie mecenasem kultury i sztuki. Miasto zawdzięcza jej m.in. powstanie pierwszych szkół. Język esperanto był inspiracją dla kolejnej propozycji w tegorocznej edycji plebiscytu. Jego twórcą był Ludwik Zamenhof, słynny białostoczanin pochodzenia żydowskiego. Trzecia nazwa przywołuje postać wielkiego księcia litewskiego, który w latach 1447–1492 panował jako król Polski. Kazimierz IV Jagiellończyk był jednym z najaktywniejszych politycznie władców kraju. Jak podają przekazy historyczne, w trakcie podróży na Litwę król Kazimierz często zatrzymywał się w Puszczy Białowieskiej, gdzie polował na żubry. Jednocześnie ta propozycja odnosi się do popularnego Klubu Sportowego JAGIELLONIA z Białegostoku.


Oddaj swój głos na Facebooku!                                                                                                                            

Plebiscyt rusza 29 sierpnia i potrwa do 4 września. Mechanizm głosowania jest prosty i szybki. Wystarczy odwiedzić profil „PKP Intercity. Pociąg do podróży” na Facebooku i w specjalnie przygotowanych ankietach wybrać jedną z trzech propozycji nazw dla każdego z 16 połączeń.

Mamy nadzieję, że tegoroczny plebiscyt na nazwy pociągów PKP Intercity, tak jak w poprzednich latach, będzie cieszył się dużym zainteresowaniem podróżnych. W tym roku propozycje nazw nawiązują do tego, czym szczycą się województwa oraz do tych postaci i wydarzeń z dziejów regionów, o których trzeba mówić czy warto przypominać. Chcemy w ten sposób zachęcić naszych pasażerów do odkrywania wyjątkowych miejsc na turystycznej mapie Polski i do pogłębiania wiedzy o naszym kraju – mówi Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.

 

facebook