Dodana: 14 grudzień 2020 14:46

Zmodyfikowana: 15 grudzień 2020 10:44

WOSiR Szelment przygotowuje się do rozpoczęcia sezonu narciarskiego

W pierwszej kolejności naśnieżane są cieszące się największą popularnością trasy: szkolna i trasa czerwona na stokach Jesionowej Góry. Największy kompleks narciarski w regionie, czyli Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji (WOSiR) Szelment rozpoczął przygotowania do tegorocznego sezonu narciarskiego.

Ośnieżony teren z dmuchawami do naśnieżania. W tle ściana lasu.

Naśnieżaniu nie sprzyja panująca aura, przede wszystkim zbyt wysoka temperatura. Do tego, by proces ten był skuteczny i efektywny, niezbędny jest także odpowiedni poziom wilgotności powietrza, jak i siła oraz kierunek wiatru. Bez zsynchronizowania się tych czynników, ciężko jest uzyskać zadowalający efekt.

- Najlepszą do naśnieżania temperaturą jest ok. -10 stopni. Jednak wystarczy przynajmniej kilka dni z ujemną temperaturą na poziomie przynajmniej około -4 stopni – informuje pracownik Ośrodka.

Niestety, jak pokazują prognozy pogody na najbliższe dni, może to być warunek trudny do spełnienia. Kapryśna pogoda i problemy z naśnieżaniem stawiają pod znakiem zapytania pierwotnie planowany termin otwarcia stoków w najbliższy weekend (19-20.12).

WOSiR Szelment zimą to nie tylko szusowanie na nartach i snowbordzie. Alternatywą, którą oferuje Ośrodek, jest snowtubing, czyli zjazd z góry na gumowym siedzisku w kształcie opony. Jak pokazały lata poprzednie, z atrakcji chętnie korzystają nie tylko dzieci, ale i dorośli.

Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne, WOSiR Szelment może jednocześnie obsłużyć do 120 osób. W Ośrodku zalecany też jest dystans społeczny oraz noszenie maseczek.

 

tekst: Kamil Timoszuk
fot.: WOSiR / Archiwum

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook