Dodana: 7 czerwiec 2017 15:35

Zmodyfikowana: 7 czerwiec 2017 15:47

Wspólne obrady Podlaskiej Rady Przedsiębiorczości i Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego

W środę 7 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego odbyło się wspólne posiedzenie Rady Przedsiębiorczości i Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Obradom przewodniczył Henryk Owsiejew, prezes suwalskiej spółki Malow.

Ilustracja do artykułu glowne.JPG

Głównym tematem środowego spotkania było uzyskanie informacji na temat szans i zagrożeń dla szkolnictwa wyższego w Podlaskiem wynikające z planowanym zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym. Zaproszenie WRDS i przedsiębiorców przyjęli przedstawiciele większości największych podlaskich uczelni: Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku, Państwowej Wyższej Szkoły w Suwałkach i Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

W najważniejszych sprawach przedstawiciele podlaskiej nauki byli zgodni. Ich zdaniem największym w tej chwili zagrożeniem, wyzwaniem jakie stoi przed szkolnictwem wyższym są planowane zmiany w ustawie. Wprawdzie – jak sami zauważyli – obecnie znane są już trzy projekty zmieniające ustawę, to w dalszym ciągu nie wiadomo w jakim kierunku te zmiany miałyby pójść. Największe zagrożenie to ich zdaniem wprowadzenie nowego algorytmu podziału środków, wg. wskaźnika studencko-doktoranckiego, co dla większości uczelni zawodowych oznaczać będzie ograniczenie liczby studentów.

- Tak naprawdę nie wiadomo jak za rok będzie wyglądało szkolnictwo wyższe. Planowane są jednak zmiany fundamentalne a ich punktem wyjścia jest stanowisko, że uczelni jest w Polsce za dużo – mówi prof. Robert Ciborowski, rektor UwB. – Tymczasem po wprowadzeniu zmiany algorytmu duzi będą mieli więcej, a słabi albo średni będą zmuszeni kombinować.

Zdaniem prof. Ciborowskiego już teraz UwB musi zweryfikować liczbę studentów aż o 2 tysiące. O tyle mniej studentów może zostać przyjętych i to na te najbardziej oblegane kierunki, jak prawo, ekonomia, informatyka.

Przedsiębiorcy pytali, co można w tej sytuacji zrobić. Zdaniem rektora Uniwersytetu uczelnie powinny dostać więcej autonomii, móc w większym stopniu decydować o sobie – wtedy i polityka przyjmowania studentów, tworzenia nowych wydziałów będzie bardziej elastyczna.

Wojciech Winogrodzki z Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego zauważył: – Przede wszystkim powinniśmy w tej sprawie działać razem, bo tylko tak mamy jakieś szanse. I przypomniał: - Może trzeba wykorzystać możliwości jakie daje WRDS – mamy w końcu możliwość podjęcia uchwały i skierowania jej później do Krajowej Rady Dialogu Społecznego, która działa przy rządzie i ma możliwość inicjatywy ustawodawczej.

Najbliższe posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego odbędzie się już 14 czerwca. Spodziewane jest, że wtedy właśnie może zostać podjęte stanowisko albo uchwała Rady w tej sprawie.

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook