Dodana: 7 styczeń 2009 10:05

Zmodyfikowana: 29 listopad 2020 12:28

Miasto Wysokie Mazowieckie

Herb Wysokiego Mazowieckiego  Burmistrz Miasta Wysokie Mazowieckie - Jarosław Siekierko

  Urząd Miasta Wysokie Mazowieckie

  ul. Ludowa 15, 18-200 Wysokie Mazowieckie

  tel. 86 275 75 00, fax: 86 275 75 32

  e-mail: sekretariat@wysokiemazowieckie.pl 

  link do strony internetowej miasta

 

Wysokie Mazowieckie położone jest w południowo - zachodniej części województwa podlaskiego nad rzeką Brok.

Niespełna dziesięciotysięczne miasto jest gminą miejską i jednocześnie siedzibą powiatu wysokomazowieckiego. Zajmuje powierzchnię 15 km2, liczba mieszkańców miasta  9215 (według stanu na dzień 31.10.2020r.). Oprócz funkcji gospodarczych, Wysokie Mazowieckie spełnia również zadania administracyjne i usługowe dla kilku gmin w powiecie.

Rynek w Wysokiem Mazowieckiem z fontanną i pomnikiem.

Na terenie miasta znajdują się następujące placówki oświatowe: dwa przedszkola, dwie szkoły podstawowe, samorządowa szkoła muzyczna I stopnia, 3 szkoły średnie. Działalność w zakresie upowszechniania kultury w mieście prowadzi Miejski Ośrodek Kultury, w którym znajduje się kino i biblioteka publiczna. Bazę sportową miasta stanowi: miejska pływalnia „Wodnik”, hale sportowe, zmodernizowany stadion z kryta widownią na 1000 miejsc i dwa boiska orlik. W rozgrywkach piłki nożnej III ligi uczestniczy Miejski Klub Sportowy Ruch Wysokie Mazowieckie.   

Wysokie Mazowieckie posiada wiele atutów, wpływających na jego obecny wizerunek, do których na pewno należy zaliczyć czystość i dużą ilość zieleni. Samorząd miasta przykłada dużą wagę do stanu infrastruktury technicznej i społecznej. Świadczą o tym coroczne, znaczące wydatki budżetowe na inwestycje w mieście. W pełni wykorzystywane  są możliwości pozyskiwania środków unijnych, a starania samorządu, dbającego o rozwój i podniesienie jakości życia mieszkańców są uhonorowane wysokimi lokalami w rankingach samorządowych w kraju.

Herbem miasta jest łabędź, jeden z piękniejszych symboli. Uosabia doskonałość, szlachetność, dumę i wdzięk – chcemy, aby nasze miasto było tak spostrzegane, miasto wielkich możliwości. 

Miejsca warte zobaczenia:

  • Dawny kościół unicki zbudowany w 1798r. w stylu bizantyjskim, pierwszy obiekt murowany w mieście. Pierwotnie był cerkwią unicką, następnie przejęty przez wyznawców prawosławia, którzy użytkowali go do I wojny światowej. W 1929 r, budynek stał się kościołem katolickim, który obecnie nosi nazwę pw. Narodzenia NMP Jest to najstarszy zachowany zabytek w architekturze miasta.
  • Grób powstańców z 1863 r. na cmentarzu w mieście.
  • Kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela zbudowany w latach 1875-1881 w stylu eklektycznym.
  • Plebania z 1898 r. murowana z cegły na planie prostokąta z dwoma gankami i werandą.
  • Kapliczka murowana z drugiej połowy XIX w.. Wewnątrz rzeźba św. Jana Nepomucena wykonana z drewna.

Widok na Wysokie Mazowieckie z lotu ptaka

źródło/fot.: Urząd Miasta Wysokie Mazowieckie

oprac. Władysław Tokarski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook