Dodana: 6 styczeń 2009 14:06

Zmodyfikowana: 6 styczeń 2009 14:06

Gmina PrzeroślDane podstawowe:
Liczba mieszkańców: 3100
Powierzchnia: 124 km2


Adres urzędu:
Rynek 2
16 – 427 Przerośl
tel. (087) 569 10 19, fax. (087) 562 72 32
e-mail: ug_przerosl@op.pl
www.przerosl.eu

Ośrodek Kultury:
e-mail: jrynkiewicz@poczta.onet.pl 
www.przerosl.eu

Biblioteka:
Rynek 11
16 – 427 Przerośl
e-mail: gbp.przerosl4@poczta.onet.pl

Osiągnięcia w postaci realizacji projektów:

  • budowa zespołu boisk,
  • budowa obwodnicy,
  • zwodociągowanie gminy,
  • budowa kanalizacji

Planowane imprezy promocyjne:

12 sierpnia 2007 r.– Festyn „Na Przeroślskim Rynku”
9 września 2007 r. – Dożynki Gminne
21 październik 2007 r. – Bal Seniora
19 grudnia 2007 r. – Wigilia środowisk

Jezioro Hańcza:

Nazwa Hańczy wywodzi się rzekomo z litewskiego słowa "antis" oznaczającego głęboką dolinę. Ten oligotroficzny rynnowy zbiornik to najgłębsze jezioro nie tylko na Suwalszczyźnie i w Polsce, ale również na całym niżu Środkowoeuropejskim. Z ostatnich pomiarów specjalistyczną echosondą morską wykonanych przez węgierski Instytut Rybactwa Śródlądowego oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski wynika, że głębokość jeziora może wynosić nawet 113 metrów, a nie jak dotąd podawano 103 metry, czy 108,5 metra. Średnia głębokość jeziora wynosi 42 metry, zaś poniżej 100 metrów znajduje się aż 12 hektarów dna!

Powierzchnia jeziora wynosi około 304 ha, długość 5 km, a szerokość 1 km. Lustro wody leży na wysokości 229 m n.p.m. Długość linii brzegowej wynosi około 11 km. Brzegi pokryte są licznymi głazami, w większości są strome, wysokie i trudno dostępne. Dno poznaczone rowami, dołami i wąwozami, szczególnie w południowo-zachodniej części, stanowi nie lada atrakcję dla nurków. Ten niezwykle ciekawy układ misy jeziora zawdzięczamy wodom lodowca, które wykonały gigantyczną pracę, wycofując się niegdyś z terenów suwalszczyzny. Efekty pracy lodowca możemy dziś podziwiać zarówno pod wodą, jak i na powierzchni.

Jezioro charakteryzuje się krystalicznie czystą i bardzo zimną wodą (klasa czystości I jeszcze pod koniec lat 1990.) oraz malowniczymi zatokami i półwyspami. Przepływa przez nie rzeka Czarna Hańcza (wpływa od północy i wypływa na południu).

W Hańczy żyje wiele gatunków ryb, między innymi sieja, sielawa, miętus, szczupak i troć jeziorowa. Występują tam również rzadkie w Polsce gatunki takie jak strzebla potokowa, głowacz białopłetwy i pregopłetwy. Zooplankton charakteryzuje się występowaniem skandynawsko-bałtyckich gatunków skorupiaków. Żyją tam także niewielkie widłonogi (Eurythemora gracilis), znane skądinąd z wód północnej Syberii. Roślinność wodna jest bardzo uboga.

Z jeziorem Hańcza związana jest legenda mówiąca, iż w jego północnej części, nieopodal dworu w Starej Hańczy, cofające się spod Moskwy wojska napoleońskie zatopiły skrzynie pełne pieniędzy, stanowiące majątek jednego z pułków.

Od 1963 r. Jezioro Hańcza jest rezerwatem krajobrazowo-wodnym. Można w nim wędkować tylko za specjalną zgodą.facebook